Skip to content

Dom Anny Frankovej

Jedným z najobľúbenejších a najvýznamnejších múzeí v Amsterdame je Dom Anny Frankovej

Približná doba čítania: 3 minúty

Dom Anny Frankovej je jedným z najnavštevovanejších temných miest na svete a príbeh, ktorý rozpráva, je možno najznámejším príbehom celého Holokaustu. Môže za to Denník Anny Frankovej, jedna z najpredávanejších kníh (a najprekladanejšia holandská kniha všetkých čias.)

Anna Frank

V skratke: keď nacisti začali okupovať Holandsko a represie voči Židom silneli, otec Anny Frankovej Otto Frank sa rozhodol s celou rodinou ukryť a vyhnúť sa tak deportácii. Útočisko našli v tajnej prístavbe domu, v ktorom sídlil ich obcho, a nežidovský personál ich tajne zásoboval jedlom a informáciami. Vydržali tam viac ako dva roky, napokon ich však zatkli pri razii SS v auguste 1944. Jasné, že ich musel niekto zradiť, dodnes sa však nevie, kto to bol.

Rodinu poslali do internačného tábora Westerbork a odtiaľ ich deportovali do Osvienčimu. Anna a jej staršia sestra Margot boli neskôr “evakuované” do koncentračného tábora Bergen-Belsen. Tam krátko pred koncom vojny zomreli na týfus. Anna mala len 15 rokov.

Otto Frank, jediný, kto prežil z celej rodiny, objavil po návrate do Amsterdamu Annin denník. Po prvý raz ho vydal v roku 1947 (po čiastočnom cenzurovaní intímnych predstáv, s ktorými sa pubertálne dievča zverilo svojmu denníku). Odvtedy vyšlo už mnoho vydaní tejto knihy v rôznych jazykoch. Je mimoriadne vhodná hlavne pre mladšie publikum, keďže je písaná jazykom tínedžerky, a nezriedka tak predstavuje prvú (a možno jedinú) knihu o holokauste, s ktorou sa mladí ľudia stretnú. Jej význam je preto nesmierny.

Dom Frankovcov na ulici Prinsengracht sa napokon zmenil na múzeum. Po prvý raz otvoril svoje brány v roku 1960, no odvtedy sa výrazne zmodernizoval. V súčasnosti je jednou z kľúčových turistických atrakcií Amsterdamu a ročne doň zavíta viac ako milión návštevníkov. Okruh vedúci po budove dopĺňajú panely so všeobecnými historickými informáciami. Hlavným prvkom je však vstup do bývalej tajnej prístavby. Dnes je prakticka prázdna, všetok nábytok z nej vysťahovali, ale pre mnohých návšteníkov je stále silne emotívnym zážitkom. Vzhľadom na obľúbenosť miesta je najlepšie zarezervovať si lístky vopred cez internet.

Anna Frank

Holandsko ponúka ďalšie miesta

Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31