Skip to content

Fordlândia

Neúspešná gumovníkova plantáž Henryho Forda uprostred dažďového pralesa Amazonky

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri ceste hustou brazílskou džungľou pozdĺž toku rieky Tapajós narazíš na nečekanú osadu, ktorá na tomto mieste pôsobí pomerne nepatrične. Skupina opíc a papagájov tu žijú v opustenom meste v americkom štýle so zarastenými domami, obohnané bielymi plotmi, vodnými hydrantami u chodníkov a golfovým ihriskom na okraji osady. Jedná sa o skutočnú verziu mestečka Pleasantville zasadeného uprostred džungle.

Výrobca áut Henry Ford nechal túto americkú idylku v amazonskom pralese vystaviať v 20. rokoch minulého storočia. Forda ťažila vysoká cena gumy a rozhodol sa preto, že si postaví vlastnú gumovníkovú plantáž.

Mestečko Ford, Brazília

Zakúpil pozemok o veľkosti 24 300 km² a prevelil sem svojich zamestnancov z Michiganu, aby sa o mestečko starali. Osadu pomenoval Fordlândia a americkí i brazílski zamestnanci sa tu museli držať Fordových prísnych abstinenčných pravidiel, teda nesmeli fajčiť, piť alkohol, chodiť na verejné predčítanie básni ani hudobné vystúpenia.

Pracovníci sa čoskoro začali sťažovať. Brazílčanom sa nepáčilo, že musia nosiť menovky, jesť hamburgery a učiť sa “square dance”, zatiaľ čo americkí manažéri si nemohli zvyknúť na vlhkú klímu a desili sa všadeprítomnej malárie. Skoro miesto ovládli stávky, bitky a chaos. V roku 1930 už toho mali brazílski pracovníci dosť a vyhnali svojich amerických manažérov z osady s mačetami v rukách.

Čo však Forda trápilo ešte viac, bolo to, že gumovníky, ktoré tu vysadil bez pomoci odborníkov, takmer nerástli. Tých pár stromov, ktorým sa podarilo zakoreniť, boli hneď napadnuté chorobami. Fordlândia sklamala na celej čiare.

Henry Ford sa plantáže vzdal v roku 1945, keď do nej investoval už 20 miliónov dolárov. Nezískal z nej jedinú pneumatiku.

Fordlândia nie je vyhľadávaným miestom, dostať sa do nej však môže po desaťhodinovej plavbe súkromnou loďou z mesta Santarém.

Brazília ponúka ďalšie miesta

Brazília - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Brasil
Hlavné mesto: Brazília
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 7. september 1822
Rozloha: 8515767 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: real
Kód meny: BRL
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.551 BRL
Medzinárodný kód krajiny: BRA/BR
Internetová doména: .br
Predvoľba telefónneho čísla: +55