Skip to content

Mesto mŕtvych

Nekonečné more bielych kužeľovitých kupol.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kúsok od centra egyptského mesta El-Minya sa nachádza cintorín Zawiyyet al-Mayyiteen. Nazýva sa “mesto mŕtvych” a považuje sa za jeden z najväčších cintorínov na svete. Je to skutočne obrovská nekropola, ale významnejšia ako jej veľkosť, je jej krása, ktorá podnecuje k zamysleniu.

Nekropola pozostáva z nespočetného množstva bielych kužeľovitých kupol, ktoré sa rozprestierajú na širokej pláni a pripomínajú vlny na mori. Každá z niekoľkých stoviek mauzóleí z hlinených tehál na nekropole je zakončená kupolou. Cintorín sa tiahne v dĺžke niekoľkých kilometrov a využívali ho moslimovia aj koptskí kresťania.

Zawyet el-Mayitin, Egypt

Na okraji lokality sa nachádza niekoľko do skaly vytesaných hrobiek zo Starej ríše, ako aj malá stupňovitá pyramída zo začiatku 3. dynastie. Pyramída je pozoruhodná, pretože je jedinou pyramídou postavenou na východnom brehu Nílu.

Nekropola je obzvlášť ohromujúca pri východe a západe slnka. Návštevníci by si však mali uvedomiť, že ide o fungujúci cintorín, a mali by byť ohľaduplní a skromne oblečení.

Zawyet el-Mayitin, Egypt

Egypt ponúka ďalšie miesta

Egypt - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: مصر‎
Hlavné mesto: Káhira, Egypt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 28. február 1922
Rozloha: 1010408 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: egyptská libra
Kód meny: EGP
Kurz (za 1 € dostaneš): 50.978 EGP
Medzinárodný kód krajiny: EGY/EG
Internetová doména: .eg
Predvoľba telefónneho čísla: +20

Blízke miesta do +/- 300km