Skip to content

Podgarić Monument

Tento ohromujúci, mimo cesty stojaci chorvátsky pamätník pripomína povstanie komunity proti okupačným fašistickým silám.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pamätník Podgarić bol postavený v roku 1967 Dušanom Džamonjom ako pamätník povstania v Srbsku v roku 1941. Na neďalekej pamätnej tabuli sa píše: “Tu je pochovaných 900 vojakov zo širokého okolia Moslaviny, ktorí obetovali svoje životy za slobodu a nezávislosť nášho národa počas národnooslobodzovacieho boja v rokoch 1941 – 1945.”

Pamätník korunuje kopec v mestečku Podgarić, kde sa týči nad umelým jazerom pod ním. Stavbu dal postaviť Tito, dlhoročný juhoslovanský diktátor, ktorý nariadil vytvorenie viacerých podobných pamätníkov na miestach druhej svetovej vojny po celej Juhoslávii. Väčšinu z týchto miest tvoria pamätníky bývalých juhoslovanských partizánov, strany, s ktorou Tito spolupracoval a ktorá po vojne prevzala moc.

Abstraktné pamätníky mali symbolizovať moc a triumf, ale po rozpade Juhoslávie boli zle udržiavané. Pamätník Podgarić sa príležitostne udržiava, ale nemá veľký záujem návštevníkov.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km