Skip to content

Honen Dalim

Na jednom z najmenších ostrovov v Karibiku sa nachádza takmer 300 rokov stará synagóga.

Približná doba čítania: 2 minúty

Toto je miesto jednej z najstarších židovských synagóg na západnej pologuli na ostrove Sint Eustatius, nazývanom aj Statia. Na ostrove s rozlohou približne 31 km² žije v súčasnosti 3 200 obyvateľov.

Sefardskí Židia začali prichádzať na tento malý karibský ostrov začiatkom 17. storočia; niektoré zdroje však uvádzajú príchod už v roku 1660. Počas najväčšieho obchodného rozmachu mal ostrov 600 skladov a denne ho navštevovalo 200 lodí za účelom obchodovania.

Keďže Statia bola mimoriadne dôležitým prístavným ostrovom pre obchod a výmenu, práve to priťahovalo židovské obyvateľstvo. Existujú publikácie, ktoré tvrdia, že židovská populácia na ostrove predstavovala v určitom období 10% celkovej populácie.

Synagóga bola postavená v roku 1739 zo žltých tehál, ktoré boli dodané z Holandska. Do roku 1815 sa židovská komunita výrazne zmenšila a chrám chátral a bol opustený.

Hoci neexistovali žiadne historické snímky, ako vyzeral vnútrajšok synagógy, v roku 2001 projekt obnovy historického jadra na základe výskumu a projekcie obnovil múry. Nachádza sa v centre jediného mesta na ostrove, Oranjestad, a tak je ľahké sa ňou poprechádzať a pri nenáročnej prechádzke si vychutnať históriu a výhľad.

Karibské Holandsko ponúka ďalšie miesta

Karibské Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Caribisch Nederland
Úradné jazyky: holandčina, angličtina, papiamento
Štátne zriadenie: zvláštne správne obvody
Dátum vzniku: 10. októbra 2010
Rozloha: 322 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: BQ
Internetová doména: .bq
Predvoľba telefónneho čísla: +599

Blízke miesta do +/- 300km