Skip to content

Opustený Plymouth alias Karibské Pompeje

11. februára 2010 dostali pasažieri lietadla Boeing 737 pri ceste z Toronta na ostrov Svätá Lucia zvláštne upozornenie od kapitána: “Dámy a páni, keď sa teraz pozriete vľavo, uvidíte vybuchujúcu sopku.”

Vulkán, z ktorého sa v tej dobe skutočne valil oblak dymu, leží v horách Soufrière Hills na karibskom ostrove Montserrat. Bol to úchvatný a neobvyklý pohľad. Sopky v Soufrière Hills začali byť aktívne v roku 1995, po prvý krát od 17. storočia, a po ich úbočiach stekala láva po celom 16 kilometrov dlhom ostrove. Zasiahnuté oblasti boli evakuované a nikto nebol zranený. Avšak len o dva roky neskôr vulkán vybuchol znova a tentoraz zabil 19 osôb. Vytrvalé erupcie zničili hlavné mesto Plymouth a celá južná polovica ostrova bola pokrytá vysokou vrstvou popola.

Južná časť zeme bola prehlásená za neobývateľnú a je neprístupná. Viac ako polovica z 12 000 obyvateľov Montserratu sa po evakuácii už nikdy nevrátila. Tí, ktorí na ostrove zostali, žijú na jeho severnej polovici a sú už zvyknutí na neustále erupcie. Miestna ekonomika je dokonca postavená na turizme zameranom na sopky. Návštevníci sa môžu v helikoptérach preletieť nad zničeným Plymouth-om alebo vyraziť na výlet loďou za výhľadom na tlejúci vulkán.

Soufrière Hills, Montserrat
16.710274,-62.1772964
Stiahni si KML súbor
Montserrat - Krátke info

Montserrat
Miestny názov: Montserrat
Hlavné mesto: Plymouth
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: depedencia
Dátum vzniku: 1. január 1632
Rozloha: 102 km²
Mena: východokaribský dolár
Kód meny: XCD
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.032 XCD
Medzinárodný kód krajiny: MS
Internetová doména: .ms
Predvoľba telefónneho čísla: +1664

Blízke miesta do +/- 300km