Skip to content

Ruiny štúdia AIR

Karibské nahrávacie štúdio Georgea Martina teraz chátra v tieni aktívnej sopky.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ruiny nahrávacieho štúdia producenta Beatles Georgea Martina na Montserrate sa teraz rozpadajú v tieni nestabilnej aktívnej sopky, ktorá od 90. rokov 20. storočia pustoší ostrov.

Zaschnuté blato a popol pokrývajú budovy a kalná dažďová voda napĺňa vonkajší bazén. Osie hniezda zapchávajú rôzne zákutia a visia zo stropu, po stenách sa šplhajú trsy vegetácie. Vo vnútri hnijú zabudnuté kusy nahrávacieho zariadenia, ktoré slúžilo na výrobu toľkých albumov.

Pri pohľade naň to teraz nepoznáte, ale tento ponurý komplex bol kedysi obľúbeným miestom hudobných velikánov 80. rokov. George Martin, slávny anglický hudobný producent a hudobník a “piaty Beatles”, otvoril AIR Montserrat na karibskom ostrove v roku 1979. Bola to pobočka nahrávacej spoločnosti Associated Independent Recording (AIR), ktorú spoluzakladal.

Martinovo štúdio v oáze na ostrove sa čoskoro stalo jedným z najplodnejších nahrávacích štúdií svojej éry a vydalo celkovo 76 albumov. V jeho najmodernejších stenách nahrávali hudobné legendy ako Rolling Stones, Elton John, Stevie Wonder, Jimmy Buffett, Paul McCartney a Michael Jackson. Hudobníci trávili dni alebo týždne tvorbou svojich nahrávok na tomto malom kúsku karibského raja.

Air Studios, Montserrat

Len desať rokov po otvorení slávneho štúdia sa však jeho život náhle skončil. Keď sa v roku 1989 cez Montserrat prehnal hurikán Hugo, zničil veľkú časť ostrova a štúdio muselo byť zatvorené. Len o šesť rokov neskôr vybuchla sopka Soufrière Hills a zasypala krajinu lávovými prúdmi a hrubými vrstvami popola. (Album Volcano Jimmyho Buffetta, ktorý v štúdiu nahral, bol pomenovaný podľa vtedy nečinnej sopky.) V dôsledku pokračujúcich sopečných erupcií je takmer polovica ostrova neobývateľná.

Rozpadajúce sa ruiny štúdia stoja na okraji uzavretej zóny. Štúdio, ktoré je teraz príliš nestabilné na to, aby sa v ňom dalo bezpečne chodiť, sa na svoju pôvodnú veľkoleposť podobá len veľmi málo, ak vôbec.

Montserrat ponúka ďalšie miesta

Montserrat - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Montserrat
Hlavné mesto: Plymouth
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: depedencia
Dátum vzniku: 1. január 1632
Rozloha: 102 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: východokaribský dolár
Kód meny: XCD
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.879 XCD
Medzinárodný kód krajiny: MS
Internetová doména: .ms
Predvoľba telefónneho čísla: +1664

Blízke miesta do +/- 300km