Skip to content

Hranica Valga/Valka

Za posledné storočie sa táto medzinárodná hranica v malom mestečku viackrát objavila a zmizla.

Približná doba čítania: 5 minút

Keď sa nachádzate v estónskom meste Valga/Valka v Lotyšsku, zamierte na miesto, kde sa Sepa tänav (Valga) stretáva so Semināra iela (Valka). Tam uvidíte fyzické stopy po hranici, ktorá rozdeľuje mesto na dve rôzne krajiny. Táto štátna hranica uprostred jedného malého mesta sa za posledných približne sto rokov objavovala, mizla, znovu sa objavovala a opäť mizla. Je svedectvom zložitosti histórie pobaltského regiónu.

Valka, Semināra iela

V roku 1918 Estónsko aj Lotyšsko vyhlásili nezávislosť a o dva roky neskôr, po porážke rôznych protivníkov, nastal čas dokončiť hranicu medzi oboma štátmi. Prebehlo to hladko a bez konfliktov, s jednou veľkou výnimkou: železničným uzlom Walk, stredne veľkým, ale strategicky dôležitým mestom, kde žil približne rovnaký počet Estóncov a Lotyšov.

Novovytvorená Spoločnosť národov vyslala na riešenie situácie britského diplomata sira Stephena Tallentsa. A po dlhšom uvažovaní prišiel s jednoduchým riešením: hranica by mala viesť podľa potoka, ktorý sa vinie stredom mesta. Chodník bol premenovaný v národných jazykoch oboch štátov, takže estónska strana sa premenovala na Valgu a lotyšská na Valku. Estónsko malo pomerne viac dôvodov na spokojnosť s rozhodnutím Tallenta: získalo železničnú stanicu a väčšinu centra.

Valka, Semināra iela

Na presadenie novovytvorenej medzinárodnej hranice sa v celom meste objavili hraničné stanovištia s personálom, ktoré uprostred obytných ulíc vyzerali nezmyselne. Zdá sa však, že nie všetky hraničné priechody boli dôsledne strážené. Cestovateľ Owen Rutter pri návšteve Valky v roku 1925 opísal, ako mu lotyšskí úradníci povedali, že ak chce prekročiť hranicu, musí získať povolenie od polície. Vydal sa hľadať policajnú stanicu a na to, že neúmyselne zablúdil do Estónska, ho upozornilo až to, keď si zrazu všimol, že značky ulíc sa teraz končia na “tänav”, a nie na “iela”.

V roku 1939 všetky tri pobaltské štáty pod tlakom svojho obrovského východného suseda pristúpili na umiestnenie sovietskych vojsk na svojom území a o rok neskôr boli po voľbách, v ktorých mohla kandidovať len jedna strana, začlenené do Sovietskeho zväzu. Pohraničné mestá sa neočakávane ocitli opäť v tej istej krajine. Hoci si Valga a Valka ponechali rôzne názvy a technicky sa nachádzali v rôznych republikách, hranica bola odstránená a mestá fakticky opäť fungovali ako jedno.

Valka, Semināra iela

Ale v roku 1990, keď v Pobaltí zosilnel odpor voči Sovietskemu zväzu, Estónsko aj Lotyšsko vyhlásili obnovenie nezávislosti. V centre mesta sa opäť objavila pohraničná infraštruktúra – a majitelia niektorých domov, ktoré boli medzitým postavené alebo rozšírené, sa ocitli čiastočne v oboch krajinách.

Onedlho sa situácia opäť zmenila. V roku 2004 obe krajiny vstúpili do Európskej únie a o tri roky neskôr do schengenskej zóny. To znamenalo, že medzi všetkými členmi Schengenu boli zrušené všetky hraničné kontroly. Vo Valge/Valke si to pripomenuli na podujatí, na ktorom si estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves a lotyšský prezident Valdis Zatlers podali ruky nad hraničným priechodom medzi ich krajinami pred jeho zrušením. Ilves na slávnostnom ceremoniáli poznamenal: “Bariéry sú spustené. Cesta je otvorená. Cesta, ktorá sa začína v Laponsku, nás vedie bez prerušenia aj cez Valgu a Valku až na južný cíp Portugalska. Je to celá naša Európa.”

Valka, Semināra iela

Mestá teraz úzko spolupracujú a obe majú oficiálny slogan “jedno mesto, dve krajiny”. Lotyši sa teraz často prechádzajú cez hranicu, aby využili širšiu ponuku obchodov na estónskej strane, zatiaľ čo ľudia z Valgy a okolia sa často vydávajú do Valky, aby sa zásobili relatívne lacným lotyšským pivom. 

Estónsko ponúka ďalšie miesta

Estónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Eesti
Hlavné mesto: Tallinn
Úradné jazyky: estónčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 24. február 1918
Rozloha: 45227 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: EST/EE
Internetová doména: .ee
Predvoľba telefónneho čísla: +372

Blízke miesta do +/- 300km