Skip to content

Socha Františka Xaverského

Na tejto soche slávneho svätca chýba pravá ruka, čo je vzácne zobrazenie jeho posmrtnej amputácie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Meno svätého Františka Xaverského si pamätá celá Ázia, od Indie až po Japonsko, kde ako prvý priniesol kresťanstvo. Narodil sa v roku 1506 v Navarrskom kráľovstve, v roku 1540 spoluzaložil jezuitský rád s Ignatius-om z Loyoly a ako katolícky misionár precestoval celý svet.

Socha Františka Xaverského

V rokoch 1545 až 1552 misionár pôsobil v portugalskom prístave Malacca (Melaka), kde dnes stojí kostol z 19. storočia pomenovaný po ňom, ako aj socha pripomínajúca jeho návštevu. Počas cesty do Číny zomrel na horúčku a jeho telo bolo prevezené späť do Malacca, kde ho dočasne pochovali a v roku 1553 previezli do indickej Goa.

Socha bola postavená v roku 1952 pri príležitosti 400. výročia jeho poslednej návštevy Malacca. Stojí pred ruinami kostola svätého Pavla na vrchole kopca, kde sa nachádza otvorený hrob označujúci miesto Xavierovho dočasného pohrebu.

Socha Františka Xaverského

Zaujímavosťou tejto sochy je chýbajúca pravá ruka, ktorá na väčšine umeleckých vyobrazení svätca chýba. Je to preto, že počas svojho života mal všetky končatiny celé – pravé predlaktie, ktoré používal na požehnanie a krstenie svojich konvertitov, mu bolo amputované až po smrti. Hovorí sa, že keď mu ho odrezali, stále krvácalo.

Zatiaľ čo jeho (väčšinou) neporušené telo odpočíva v pokoji vo Velha Goa, odrezaná pravá ruka bola v roku 1614 poslaná do Ríma a zostáva v striebornom relikviári v Il Gesù a časti relikvie sú vystavené aj v Macau a Sydney.

Hoci je to príbeh s jeho pravou rukou, niektorí miestni obyvatelia a sprievodcovia Malacca majú inú verziu. Tvrdia, že socha mala kedysi v skutočnosti obe ruky, ale jedného dňa ju zasiahol blesk a pravú ruku stratila, možno božím zásahom.

Socha Františka Xaverského

Malajzia ponúka ďalšie miesta

Malajzia - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Úradné jazyky: malajčina, angličtina, čínština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 31. august 1957
Rozloha: 330803 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: ringgit
Kód meny: MYR
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.055 MYR
Medzinárodný kód krajiny: MY
Internetová doména: .my
Predvoľba telefónneho čísla: +60

Blízke miesta do +/- 300km