Skip to content

Park cintorína Kopli

Pod povrchom tohto parku sa skrývajú tisíce hrobov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Park cintorína Kopli je celkom pekný mestský park s pochmúrnou minulosťou. Originálny cintorín pochádza z konca 18. storočia, keď Katarína Veľká zakázala pochovávanie mŕtvych v blízkosti kostolov a cintorínov z obavy pred šírením chorôb.

Kopli kalmistupark

K vtedy riedko osídlenému miestu na okraji mesta bola vybudovaná dlhá prístupová cesta. Cintorín Kopli bol vyhľadávaným cintorínom pre pobaltských Nemcov žijúcich v Tallinne, ktorí boli zvyčajne pomerne bohatí a zastávali vysoké úradnícke funkcie. Cintorín bol preto dobre zariadený ozdobnými pomníkmi a niekoľkými veľkými rodinnými mauzóleami. Cintorín bol tiež miestom posledného odpočinku niektorých významných ľudí mimo pobaltskej nemeckej komunity vrátane niekoľkých slávnych hudobníkov, ako aj amerického priekopníka letectva Charlesa Lerouxa.

Kopli kalmistupark

Po druhej svetovej vojne Sovieti obsadili oblasť okolo predmestia Kopli a vybudovali si základňu Červenej armády. Odstránili všetky pamätné stavby a kameň použili na vytvorenie obranných stavieb a nábreží. To sa týkalo aj hrobov ich bývalých vojenských nepriateľov a pridruženej ruskej kaplnky. Uvádza sa, že mnohé z narušených hrobov boli vyrabované kvôli veciam, ako sú šperky a zlaté zuby.

Až keď sovietska armáda oblasť opustila, z územia sa stal najprv neoficiálny a neskôr oficiálny park. Nedávno bola ako súčasť parku obnovená ruská kaplnka. Dnes je park oázou prírody obklopený frekventovanými cestami a architektúrou zo sovietskej éry.

Kopli kalmistupark

Estónsko ponúka ďalšie miesta

Estónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Eesti
Hlavné mesto: Tallinn
Úradné jazyky: estónčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 24. február 1918
Rozloha: 45227 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: EST/EE
Internetová doména: .ee
Predvoľba telefónneho čísla: +372