Skip to content

Ungurmuiža

Jeden z najzachovalejších drevených kaštieľov v Lotyšsku s maľovanými interiérovými stenami.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pôvodne toto panstvo vlastnil barón von Ungern, odtiaľ pochádza názov Ungurmuiža. Neskôr odkúpil práva na majetok landrát Johann Baltazar von Kampenhausen, ktorý dal upraviť a postaviť kaštieľ, ktorý poznáme dnes. Práce boli ukončené v roku 1732, keď sa doň nasťahovala barónova rodina.

Kaštieľ Ungurmuiža je jediný zachovaný drevený dom v barokovom štýle v Lotyšsku. Pekne ladí so sviežou prírodou a dubovým hájom v okolí kaštieľa. Budovu vyzdobil nástennými maľbami lotyšský umelec Georg Dietrich Hinsch. Vo vnútri budovy vytvoril svoj vlastný umelecký svet, z ktorého veľká časť je dodnes zreštaurovaná a zachovaná.

Kaštieľ prežil v priebehu dejín viacero zlomov. Staré záznamy dokazujú, že bol neustále upravovaný a prestavovaný, keď sa v ňom usadila barónova rodina. V roku 1751 ho doplnili o vonkajšie hodiny. V roku 1917 budovu zdevastovali ruské vojenské jednotky. Pre nedostatok finančných prostriedkov sa dom potom už neobnovoval ani neobýval. Rodina von Kampenhausen vlastnila panstvo až do roku 1939, keď ho prevzal štát.

Kaštieľ Ungurmuiža

V tejto budove bola zriadená komunitná škola, ktorej dom patril až do roku 1989, čo vlastne zachránilo dom pred úplným zničením. Prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, aby bol opäť vhodný na užívanie. Niektoré maľované steny a pôvodné kachle boli odstránené a časť nástenných malieb bola prekrytá omietkou, aby bola budova vhodná na prevádzku školy.

Kaštieľ Ungurmuiža

Niektoré práce na záchranu historického vzhľadu kaštieľa sa začali už v roku 1977. V roku 1992 bola založená nadácia, ktorá mala zabezpečiť praktickú a metodicky správnu prácu pri obnove komplexu budov kaštieľa a dbať na vhodné využitie pamiatkového objektu. Hlavná obnova kaštieľa sa začala z iniciatívy Lotyšského národného pamiatkového úradu s finančnou podporou Švédskeho národného pamiatkového úradu.

Kaštieľ Ungurmuiža

Budova teraz funguje ako múzeum a príležitostne sa v nej konajú ďalšie verejné podujatia. Poskytuje jedinečnú príležitosť zažiť atmosféru života v 18. storočí. Návštevníci sa tiež môžu prejsť pod starými dubmi a vypiť si šálku čaju v čajovni kaštieľa.

Lotyšsko ponúka ďalšie miesta

Lotyšsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Latvija
Hlavné mesto: Riga
Úradné jazyky: lotyština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 18. november 1918
Rozloha: 64589 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LVA/LV
Internetová doména: .lv
Predvoľba telefónneho čísla: +371