Skip to content

Jaskyňa Phraya Nakhon

V správnom dennom čase slnečné svetlo preniká cez strop tejto jaskyne a osvetľuje malý pavilón, ktorý sa v nej skrýva.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri pohľade v ideálnom okamihu je len málo pamiatok v Thajsku veľkolepejších ako jaskyňa Phraya Nakhon. Keď sa lúče ranného slnka preženú cez strop jaskyne, malý pavilón na jej dne sa zaplaví majestátnou zlatou žiarou. Je to miesto, kde by Indiana Jones našiel bájnu relikviu obnovujúcu život.

Jaskyňa Phraya Nakhon sa nachádza vo vnútri národného parku Khao Sam Roi Yot v thajskej provincii Prachuap Khiri Khan. Podľa miestnej legendy bola jaskyňa objavená približne pred 200 rokmi, keď bol miestny vládca Nakhon Srithammaraja nútený opustiť svoju loď počas búrky a našiel útočisko v jaskyni. Niektorí historici sa však domnievajú, že jaskyňu objavil alebo aspoň pomenoval šľachtic menom Nakhon, ktorý žil v regióne v 17. storočí.

Tak či onak, jaskyňa je už dlho cenenou prírodnou atrakciou v severnej časti Malajského polostrova. Keď do jaskyne prúdi slnečné svetlo, osvetľuje stalagmity a stalaktity a svieže zelené stromy, ktoré sa ťahajú von k slnečnému svetlu. Je to pokojný až mystický pohľad, ktorý sa považuje za vhodný pre kráľov.

Jaskyňa Phraya Nakhon

V roku 1890, pri príležitosti návštevy kráľa Chulalongkorna (Ráma V.), bola vo vnútri jaskyne postavená mohyla. Na túto mohylu bol umiestnený malý pavilón, postavený v Bangkoku a zostavený vo vnútri jaskyne. Pavilón Khuha Kharuehat, ako sa mu hovorí, je umiestnený tak, aby dokonale zachytil celú žiaru ranného slnečného svetla, a odvtedy sa stal ikonickým symbolom provincie Prachuap Khiri Khan.

Neskôr ho navštívil kráľ Prajadhipok (Ráma VII), ktorý rovnako ako kráľ Chulalongkorn napísal svoje meno na stenu hlavnej komory jaskyne. Jaskyňu Phraya Nakhon navštívil aj zosnulý kráľ Bhumibol Adulyadej (Rama IX), ale na rozdiel od svojich predchodcov nezanechal na stene svoj podpis.

Jaskyňa Phraya Nakhon

Ideálna doba na návštevu

Z malej dediny Bang Pu sa môžeš k jaskyni dostať buď loďou okolo mysu, alebo pešou túrou, ktorá trvá 30 až 45 minút. V oboch prípadoch ťa čaká záverečná 430-metrová túra po strmých schodoch cez les k vchodu do jaskyne. Je to náročná cesta, preto si vezmi vodu. Vstupné do národného parku Khao Sam Roi Yot je 200 thajských bahtov na osobu, pričom za jaskyňu sa neplatí žiadny ďalší poplatok. Sprievodcovia sú k dispozícii, ale nepotrební a mnohí z nich sú deti. Vyraz skôr, aby ste sa vyhli davom. Slnko má tendenciu vstupovať do jaskyne okolo 10:00 až 10:30, hoci to závisí od ročného obdobia, takže najlepšie je opýtať sa vopred.

Thajsko ponúka ďalšie miesta

Thajsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Prathet Thai
Hlavné mesto: Bangkok
Úradné jazyky: thajčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 513120 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: baht = 100 satangov
Kód meny: THB
Kurz (za 1 € dostaneš): 39.447 THB
Medzinárodný kód krajiny: TH
Internetová doména: .th
Predvoľba telefónneho čísla: +66

Blízke miesta do +/- 300km