Skip to content

Jaskyňa plavcov

Odľahlá púštna jaskyňa stvárnená vo filme "Anglický pacient".

Približná doba čítania: 2 minúty

Film Anglický pacient z roku 1996, nakrútený podľa knihy Michaela Ondaatjeho, sa dosť voľne podobá na život a časy skutočného Lászla Almásyho. Tento neohrozený maďarský púštny prieskumník a neskorší spolupracovník Osi v období medzi svetovými vojnami skutočne našiel jaskyňu na juhozápade Egypta na veľmi odľahlej náhornej plošine Gilf Kebir. Ide o kút Sahary, ktorý je taký vyprahnutý a málo navštevovaný, že samotná náhorná plošina bola objavená len niekoľko rokov predtým.

Al Wahat Al Dakhla Desert

Jaskyňa v prírodnom amfiteátri nazývanom Wadi Surah nepravdepodobne zobrazuje niečo, čo by sa dalo interpretovať ako hravé plávajúce postavy z obdobia, keď bola Sahara oveľa menej vyprahnutá. Almásyho neskoršia kniha, v ktorej spomína na svoje púštne dobrodružstvá, sa volá Plavci v púšti.

Skutočná jaskyňa sa vôbec nepodobá na dramatickú jaskyňu vo filme. Je to skôr obyčajná, malá kopa na úpätí výbežku. Nachádza sa v nej síce skalné umenie, ktorého vek sa odhaduje na 8 000 rokov, ale drobné postavičky plavcov, ktoré prežili tisícročia, sú značne znehodnotené.

Al Wahat Al Dakhla Desert

V blízkosti Gilfu sa nachádzajú oveľa pôsobivejšie a rovnako tajomné galérie prehistorického skalného umenia, ako aj údolia vychádzajúce z masívu Jebel Uwienat, sto kilometrov južnejšie, kde sa stretávajú hranice Sudánu a Líbye.

Upozornenie

Nikdy nebolo ľahké dostať sa do Gilf Kebiru a aj ostatné časti Líbyjskej púšte v Egypte sú už nejaký čas pre turistov neprístupné. Je nepravdepodobné, že sa to čoskoro zmení.

Egypt ponúka ďalšie miesta

Egypt - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: مصر‎
Hlavné mesto: Káhira, Egypt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 28. február 1922
Rozloha: 1010408 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: egyptská libra
Kód meny: EGP
Kurz (za 1 € dostaneš): 51.017 EGP
Medzinárodný kód krajiny: EGY/EG
Internetová doména: .eg
Predvoľba telefónneho čísla: +20

Blízke miesta do +/- 300km