Skip to content

Líbyjské púštne sklo

Dokonca aj kráľa Tutanchámona zaujalo sklo z veľkého pieskového mora. Môžeš skúsiť šťastie aj ty, a pohľadať si svoj poklad.

Približná doba čítania: 2 minúty

Medzi pokladmi ukrytým v Tutanchamonovej hrobke sa nachádzal i náhrdelník z drahého kamenia s príveskom v tvare skaraba z bledo žltého skla, o ktorého pôvode sa vedci dodnes dohadujú.

Tento 98% oxid kremičitý, ktorému sa hovorí líbyjské púštne sklo alebo taktiež sklo z veľkého mora piesku, je roztrúsené po dunách juhozápadného Egypta. Sklo vzniklo pôsobením extrémne vysokých teplôt. Nie je však jasné, čo tieto teploty vyvolalo.

Libyan Desert Glass

Prevláda názor, že do tejto časti púšte dopadol pred asi 29 miliónmi rokov meteorit, ktorý piesok rozžhavil, a pri jeho chladnutí vzniklo sklo.

Ďalším možným vysvetlením je, že meteorit vybuchol v atmosfére a vzniknuté teploty boli natoľko vysoké, že piesok rozpustili.

Libyan Desert Glass
Keby si sa chcel vybrať hľadať tieto vzácne „kamienky“.

Sklo sa povaľuje v púšti neďaleko egyptsko-líbyjské hranice. Pokiaľ sa ti ho nechce hľadať v piesku, môžeš si ísť prehliadnuť Tutanchamonov náhrdelník v Egyptskom múzeu v Káhire.

Libyan Desert Glass

Egypt ponúka ďalšie miesta

Líbyjské púštne sklo

Egypt - Krátke info

Miestny názov: مصر‎
Hlavné mesto: Káhira, Egypt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 28. február 1922
Rozloha: 1010408 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: egyptská libra
Kód meny: EGP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR EGP
Medzinárodný kód krajiny: EGY/EG
Internetová doména: .eg
Predvoľba telefónneho čísla: +20