Skip to content

Jaskyňa Seokguram

Návšteva tejto jaskyne symbolizuje duchovnú cestu do nirvány.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na svahoch hory Toham stojí monumentálna socha Budhu s výhľadom na more. Je srdcom Seokguram Grotto, budhistického chrámu postaveného v 8. storočí.

Kim Dae-Seong, premiér dynastie Silla, inicioval a dohliadal na výstavbu chrámu aj jaskyne na hore Toham. Hovorí sa, že chrám dal postaviť na pamiatku svojich rodičov v súčasnom živote a jaskyňu na pamiatku svojich rodičov z predchádzajúceho života.

Seokguram Grotto

Práce na jaskyni boli dokončené v roku 774, krátko po Kimovej smrti. Vzhľadom na malú veľkosť jaskyne sa predpokladá, že ju pravdepodobne používala výlučne kráľovská rodina Silla, ktorá prevzala jej výstavbu po Kimovej smrti.

Tradícia tesania obrazov Budhu z kameňa do stien útesov a prírodných jaskýň sa začala v Indii. Táto prax sa rozšírila do Číny a potom do Kórey. Na Kórejskom polostrove táto prax nadobudla trochu iný spôsob konštruovania, čiastočne kvôli veľkému množstvu žuly. Seokguram Grotto je umelá jaskyňa vytesaná do žuly. Obsahuje predsieň, chodbu a hlavnú rotundu. Na kupolovitý strop rotundy a vstupnej chodby bolo potrebné použiť viac ako 360 kamenných dosiek.

Seokguram Grotto

Usporiadanie Seokguramu symbolizuje duchovnú cestu do nirvány. Pútnici začínali svoju cestu v neďalekom chráme Bulguksa alebo na úpätí hory Toham. Obraz v Seokgurame znázorňuje Budhovo osvietenie a Bulguksa predstavuje budhistickú utópiu.

V jaskyni sa nachádza monumentálna socha historického Budhu Šákjamuniho, ktorý sa zo svojho miesta vo výške 750 metrov nad morom pozerá na Japonské more. Budha sedí so skríženými nohami na lotosovom tróne. Jeho ľavá ruka je v dhyana mudre, geste znázorňujúcom koncentráciu, a pravá ruka v bhumisparsa mudre, geste “dotyku so zemou”, ktoré predstavuje moment Budhovho osvietenia.

Seokguram Grotto

Sochu obklopuje 15 panelov s obrazmi bódhisattvov, arhatov a starovekých indických bohov. Ďalších desať sôch sa nachádza vo výklenkoch okolo Budhu.

Socha Budhu spolu s okolitými bohmi, bódhisattvami a žiakmi sa považuje za majstrovské dielo východoázijského budhistického umenia. V roku 1962 ju juhokórejská vláda označila za národný poklad Kórey číslo 24.

Kórejská republika ponúka ďalšie miesta

Kórejská republika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hanguk
Hlavné mesto: Soul
Úradné jazyky: kórejčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 15. august 1948
Rozloha: 100210 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: kórejský won
Kód meny: KRW
Kurz (za 1 € dostaneš): 1481.271 KRW
Medzinárodný kód krajiny: KOR/KR
Internetová doména: .kr
Predvoľba telefónneho čísla: +82

Blízke miesta do +/- 300km