Skip to content

Dom Lee Jang-woo

Tento tradičný dom je vzácnym príkladom kórejskej architektúry 19. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

V rozľahlom meste Gwangju na juhozápade Južnej Kórey, v historickej štvrti Yangnim-dong, sa nachádza tradičný kórejský dom, ktorý sa pýši vzácnou architektúrou v pohodovej atmosfére. Dom známy ako hanok bol prvýkrát postavený v roku 1899. Dom si dal postaviť bohatý majiteľ pozemku Jeong Nak-Gyo so svojou rodinou a ako prví v ňom aj bývali.

이장우 가옥

Počas japonského koloniálneho obdobia v Južnej Kórei v rokoch 1910 – 1945 bolo zničených mnoho podobných domov s kórejskou architektúrou. Tento dom si v tomto období prisvojil záhradu v japonskom štýle, ale dokázal si zachovať charakteristické kórejské objekty.

Dom neskôr kúpil jeho najznámejší obyvateľ Lee Jang-Woo v roku 1959. Lee bol významným filantropom a zástancom vzdelávania v regióne Jeolla. Popri svojom dedičstve, ktoré spočívalo v zakladaní materských škôl, stredných škôl, gymnázií a univerzít po celej Jeolle, zanechal po sebe aj túto pozoruhodnú architektonickú pamiatku, ktorú si môžu vychutnať dnešní návštevníci. Za Leeho starostlivosti boli k domu pristavané ďalšie budovy vrátane mužských priestorov, priestorov pre služobníctvo a skladu, všetko v súlade s tradičným kórejským štýlom.

이장우 가옥

Záhrada v japonskom štýle bola v roku 2009 pri príležitosti Bienále dizajnu v Gwangju prestavaná späť na záhradu v kórejskom štýle. Pôvodné priestory pre ženy a brány, ktoré postavil Nak-Gyo, sú tiež stále neporušené.

Kórejská republika ponúka ďalšie miesta

Kórejská republika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hanguk
Hlavné mesto: Soul
Úradné jazyky: kórejčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 15. august 1948
Rozloha: 100210 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: kórejský won
Kód meny: KRW
Kurz (za 1 € dostaneš): 1488.161 KRW
Medzinárodný kód krajiny: KOR/KR
Internetová doména: .kr
Predvoľba telefónneho čísla: +82