Skip to content

Soľné jazero Larnaka

Kedysi bolo súčasťou starobylého medzinárodného prístavu, teraz je to bufet s krevetami pre plameniaky a iné vodné vtáky.

Približná doba čítania: 4 minúty

Soľné jazero Larnaka má rovnakú éterickú krásu ako oáza alebo ilúzia. Toto trblietavé, nadpozemské jazero, známe v gréčtine ako Αλυκή Λάρνακας a v turečtine ako Larnaka Tuz Gölü, je v skutočnosti komplexom mokradí: Alyki, Orphani, Soros a Spiro, v poradí podľa veľkosti.

Larnaca Salt Lake

Iba najväčšie z nich, Alyki, je skutočným slaným jazerom. Mokrade a jazero majú celkovú rozlohu 4 352 akrov (1 761 hektárov). Hoci je táto slaná vodná plocha v skutočnosti menšia ako Limassolské slané jazero – je to druhé najväčšie jazero svojho druhu na Cypre -, je pravdepodobne najvýznamnejšie.

V lete na malom stredomorskom ostrove nebýva veľa zrážok. V dôsledku toho je jazero také suché, že v niektorých oblastiach zostáva len odhalená vrstva zaschnutej soli. V zime však ostrov zalejú silné dažde a jazero sa opäť naplní. V týchto vodách sa rozmnožujú lastúrničky, Branchinella spinosa a Artemia salina (Žiabronožka soľná), ktoré sú dôležitým zdrojom potravy pre plameniaky, ktoré ostrov využívajú ako zastávku počas svojej každoročnej migrácie. Jazerá navštevujú aj divé kačice a čajky, ktoré si tu pochutnávajú na slaných pochúťkach.

Larnaca Salt Lake

Okrem významného biotopu má soľné jazero Larnaka a jeho okolie aj historický význam. Predtým, ako nánosy sedimentov prehradili soľné jazerá, tvorili lagúnu, ktorá bola spojená so Stredozemným morom. Táto lagúna bola najväčšou cyperskou zátokou a v druhom tisícročí pred naším letopočtom sa využívala ako prístav. Larnaka, ktorá bola známa ako Kition, patrila medzi najdôležitejšie obchodné miesta v starovekom svete – čo nie je prekvapujúce vzhľadom na jej strategickú polohu vo vodách ľahko dostupných z Afriky, Ázie a Európy.

Existujú dokonca dôkazy, že keď sa dva prirodzené kanály spájajúce lagúnu s morom stali čoraz plytšími v dôsledku nánosov, Cyperčania z doby bronzovej ručne prehĺbili kanály, aby udržali prístavné mesto v prevádzke. Okrem výhodnej polohy a dostupnosti bol prístav dôležitý aj pre obrovský vývoz soli z Kition.

Larnaca Salt Lake

Hoci tieto informácie vyvolali dojem, že soľné jazero v Larnake je slané v dôsledku morskej vody, v skutočnosti to tak nie je. Oblasť zapĺňa voda zo sezónnych dažďov, ktorá nakoniec rozpustí obrovskú podzemnú zásobu soli. Keď sa voda vyparí, zvyšný pomer soli a vody sa zvýši, čoho výsledkom je rovná pláň suchej soli počas najsuchších mesiacov.

Jazero má významné miesto aj v kresťanských a moslimských povestiach. Kresťania veria, že hladný a smädný svätý Lazar požiadal bohatú majiteľku vinice o jedlo a ona klamala, že jej vinice sú suché. Za jej bezcitnú chamtivosť vraj Lazár preklial jej pozemok, aby sa stal slaným jazerom.

Larnaca Salt Lake

Pre moslimov je táto oblasť dôležitá, pretože na okraji jazera sa nachádza mešita Hala Sultan Tekke, známa aj ako mešita Umm Haram. Táto mešita slúži ako svätyňa Ubady bint al-Samit, Mohamedovej spoločníčky (niektorí hovoria, že ošetrovateľky a pestúnky, hoci to je sporné). Hovorí sa, že tu zomrela pádom z mulice počas invázie kalifa Muawiyah I. na Cyprus v roku 647. Neskôr sa mešita stala sídlom súfijských dervišov, ktorí boli známi uctievaním Boha prostredníctvom nádherného tanca a spevu.

Cyprus ponúka ďalšie miesta

Cyprus - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Kypros, Kıbrıs
Hlavné mesto: Nikózia
Úradné jazyky: gréčtina, turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 16. august 1960
Rozloha: 9251 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: CYP/CY
Internetová doména: .cy
Predvoľba telefónneho čísla: +357

Blízke miesta do +/- 300km