Skip to content

Jazero Nyos

Najsmrteľnejšie jazero na svete za jednu noc udusilo 1700 ľudí.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jazero Nyos spôsobilo smrť 1700 ľudí, hoci sa v ňom nikto neutopil. Nikto z nich dokonca ani nebol vo vode, zomreli vo svojich domovoch, vzdialených až 24 kilometrov od ich brehov, a mnohí akurát spali.

Túto podivnú katastrofu spôsobilo ukladanie oxidu uhličitého na dne jazera, ktoré vypĺňa kráter vyhasnutej sopky. Oxid uhličitý z vulkánu stúpal na povrch a na dne jazera Nyos tvoril silne natlakovanú bublinu plynu.

21. augusta 2984 v 9 hodín večer vrstva pôdy nad bublinou praskla. Obrovský mrak oxidu uhličitého sa rozptýlil do okolitých dedín a obyvateľov aj zvieratá v ňom udusil. Tí, ktorí katastrofu prežili, strávili niekoľko hodín v bezvedomí kvôli nedostatku kyslíka. Keď sa prebudili, boli obklopení mŕtvi telami bez zjavných príčin úmrtia.

Po tejto udalosti zaviedli francúzski vedci bezpečnostné opatrenia. Od roku 2001 vedie zo dna jazera trubka umožňujúca, aby oxid uhličitý postupne unikal v množstve, ktoré nie je nebezpečné.

V roku 2011 boli pridané ďalšie dve trubky. Bol taktiež zavedený bezpečnostný alarm poháňaný slnečnou energiou, ktorý by v prípade, že by množstvo oxidu uhličitého vo vzduchu nebezpečne stúplo, začal hlásiť poplach. Pokiaľ by malo jazero znovu vybuchnúť, ľudia by tak aspoň boli varovaní.

Lake Cameroon

Kamerun ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Kamerun - Krátke info

Kamerun, vlajka

Miestny názov: Cameroon
Hlavné mesto: Yaoundé
Úradné jazyky: francúzština, angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 1. január 1960
Rozloha: 475442 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BEAC/CFA
Kód meny: XAF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XAF
Medzinárodný kód krajiny: CMR/CM
Internetová doména: .cm
Predvoľba telefónneho čísla: +237

Blízke miesta do +/- 300km