Skip to content

Jazero Attabad

Toto oslnivo tyrkysové horské jazero vzniklo po prírodnej katastrofe.

Približná doba čítania: 3 minúty

4. januára 2010 sa v odľahlom údolí Hunza v regióne Gilgit Baltistan na severe Pakistanu sa zosunulo obrovské množstvo pôdy. Zasypal dedinu Attabad, pričom zabil 20 ľudí a zničil 26 domov. Katastrofa sa však ani zďaleka neskončila. Zosuv pôdy prehradil rieku Hunza a rýchlo stúpajúce vody novovzniknutého jazera ohrozovali dediny pod aj nad hrádzou.

Voda za novovytvorenou prírodnou priehradou čoskoro stúpla do výšky viac ako 100 metrov a vytvorila jazero, ktoré nakoniec meralo 21 kilometrov na dĺžku. Ako sa jazero zväčšovalo, vyhnalo približne 6 000 ľudí z dedín na hornom toku rieky a zaplavilo 19-kilometrový úsek Karakoramskej diaľnice, čím región zostal uväznený.

Najväčšie jazero, Pakistan

V máji 2010 miestne úrady vybagrovali prepadový kanál, aby usmernili tok cez priehradu. O mesiac neskôr však cez zosuv prúdilo príliš veľa vody. Pod priehradou bol dolný Shishkat úplne zatopený a Gulmit čiastočne zaplavený.

V auguste 2010 už prepad začal dobre fungovať. V tom čase však už bolo postihnutých až 25 000 osôb, a to buď v dôsledku pôvodného zosuvu pôdy, záplav, alebo v dôsledku zničenia diaľnice. Vláda poskytla obetiam pomoc, ale mnohí sa naďalej obávali ďalšej katastrofy. Ak by sa priehrada pretrhla, v ohrození by mohlo byť 50 000 ľudí žijúcich po prúde rieky, ako aj cesta, ktorá slúžila ako dôležitá obchodná spojnica s Čínou.

Najväčšie jazero, Pakistan

Našťastie priehrada vydržala. Katastrofa priniesla neočakávanú atrakciu, ktorá nakoniec viedla k rozmachu cestovného ruchu v tejto oblasti: Attabad, trblietavé tyrkysové jazero, ktoré je dnes jednou z hlavných atrakcií v pakistanskom regióne Gilgit-Baltistan.

Jeho chladné vody majú na jar a začiatkom leta úžasnú tyrkysovú farbu, keď sa v jazere topia ľadovce z okolitých hôr. V zime jazero zvyčajne zamŕza.

Väčšina návštevníkov si prichádza vychutnať túto veľkolepú krajinu, keď je jazero bez ľadu. Na jazere a v jeho okolí sa organizujú rôzne rekreačné aktivity vrátane člnkovania, jazdy na vodných skútroch a rybolovu. S rozvojom cestovného ruchu vzniká v okolí jazera čoraz viac hotelov a penziónov, ako aj niekoľko kempov.

Najväčšie jazero, Pakistan

Prílev turistov pravdepodobne prospel mnohým miestnym obyvateľom, ktorí boli postihnutí zosuvom pôdy. A po prestavbe diaľnice s novými tunelmi je prístup k jazeru lepší ako predtým. Napriek tomu, ak sa na člne vydáte na pokojnú hladinu jazera Attabad, je zvláštne pomyslieť si, že 100 metrov pod vami sa skrýva kedysi živá dedina.

Teraz je jazero Attabad jedným z hlavných turistických lákadiel v Pakistane. So stúpajúcou hladinou vody však pakistanská vláda plánuje okolo jazera vybudovať priehradu.

Pakistan ponúka ďalšie miesta

Pakistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: پاکستان
Hlavné mesto: Islamabad
Úradné jazyky: urdčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. január 1933
Rozloha: 881913 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: pakistanská rupia
Kód meny: PKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 299.321 PKR
Medzinárodný kód krajiny: PAK
Internetová doména: .pk
Predvoľba telefónneho čísla: +92

Blízke miesta do +/- 300km