Skip to content

Natronové jazero

Asi najpôsobivejšie a jedno z najnebezpečnejších jazier sveta, ktoré príroda vytvorila. Napriek tomu, je tu život.

Približná doba čítania: 2 minúty

Navštív Natronové jazero v dobe párenia plameniakov a nájdeš ich v obliehaní vtákov, ktorých ružové perie kontrastuje s horami v pozadí. Nejedná sa však o žiadny raj na zemi. Jazero má pH 10.5 (11.6 je hodnota čpavku). Je teda dostatočne žieravé na to, aby ti popálilo kožu.

Vysoká zásaditosť tohto jazera je spôsobená zásobami uhličitanu sodného, ktorého sa do vody dostáva z okolitých hôr. Voda má 60 °C a kvôli siniciam je často sfarbená do hrdzava.

Natron lake, Tanzania

Vďaka týmto nevľúdnym podmienkam sa väčšina zvierat drží od vodnej plochy ďalej. Druhy, ktoré sa tu napriek tomu vyskytujú, ponúkajú však nádherný pohľad. Každoročne k jazeru prilieta hejno 2 miliónov plameniakov, ktorí tu kladú vajcia a živia sa vodnými rasami. Žieravá voda jazera je totiž ideálna k ochrane ich hniezd pred predátormi. Natronové jazero je jediným miestom vo východnej Afrike, kde sa plameniaci pravidelne liahnú z vajec; akákoľvek hrozba jazera je tak hrozbou i pre prežitie tohto druhu.

Návrhy na výstavbu elektrárne a továrne na spracovanie uhličitanu sodného blízko vodnej plochy boli zatiaľ zamietnuté. Ochrancovia prírody sa snažia o to, aby to tak aj zostalo.

Tanzánia ponúka ďalšie miesta

Tanzánia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Tanzania
Hlavné mesto: Dodoma
Úradné jazyky: swahilčina, angličtina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 26. apríl 1964
Rozloha: 947303 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: tanzánijský šiling
Kód meny: TZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 2759.056 TZS
Medzinárodný kód krajiny: TZA/TZ
Internetová doména: .tz
Predvoľba telefónneho čísla: +255

Blízke miesta do +/- 300km