Skip to content

Aralské jazero

Na mieste, kde kedysi bolo more, sa v púšti nachádzajú hrdzavé lode.

Približná doba čítania: 4 minúty

Ekologická katastrofa spôsobená človekom spôsobila, že kedysi veľké more vyschlo, pôda je znečisťená a miestne obyvateľstvo je zamorené chorobami.

Zničenie Aralského mora je zvláštnym dedičstvom studenej vojny, keď sa Sovietsky zväz snažil zvýšiť produkciu bavlny. V roku 1960 padlo rozhodnutie zavlažovať pôdu v nedávno asimilovaných krajinách strednej Ázie a rozvíjať vlastný bavlnársky priemysel. Aralské more bolo v tom čase štvrtým najväčším vnútrozemským morom na svete.

Aralské jazero

Do roku 1937 sa táto oblasť úspešne stala hlavným vývozcom bavlny s malým vplyvom na životné prostredie. Od 50. rokov 20. storočia však agresívne sovietske zavlažovacie projekty prameniace v Aralskom mori začali mať nepriaznivý vplyv. V rokoch 1960 až 1980 klesla hladina vody o 20 metrov, čím sa odkrylo morské dno a zvýšila sa úroveň slanosti jazera, až došlo k vyhynutiu populácie rýb.

Dnes je more takmer vyschnuté a rozdelilo sa na dve oveľa menšie moria. Rybárske lode uviazli na plytčine a hrdzavejú v obrovskej zamorenej púštnej oblasti.

Aralské jazero

Aby bola už aj tak hrozná situácia ešte horšia, na ostrove Vozrozhdeniya v srdci bývalého Aralského mora sa nachádzajú pozostatky rozsiahlych pokusov Sovietskeho zväzu s biologickými zbraňami. V 50. rokoch 20. storočia sa tu v rámci testov pod holým nebom vykonávali pokusy s antraxom, morom a kiahňami. Základňa bola v 90. rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu narýchlo opustená, kanistre s choroboplodnými zárodkami zakopané a pôda zaliata bielidlom. V rokoch, ktoré uplynuli od opustenia, sa ostrov pomaly stal súčasťou pevniny.

Americký protiteroristický tím navštívil zvyšky ostrova v roku 2001, aby teoreticky vyčistil všetky zvyšky biologických bojových látok, ale návšteva autora Nicka Middletona v roku 2005 ukázala známky toho, že je tu stále veľa dôvodov na obavy. Zistil, že ostrov sa hemží miestnymi rabovačmi, ktorí narušujú staré budovy a nemajú na sebe žiadnu ochranu. Testovacie skúmavky a kŕmidlá pre pokusné zvieratá boli stále na mieste. Hoci niektoré choroby, ako napríklad kiahne, sa dajú časom prakticky eliminovať pôsobením UV žiarenia, to isté sa nedá povedať o antraxe, ktorý má veľmi dlhú a vytrvalú životnosť a po vdýchnutí má 90 % úmrtnosť.

Aralské jazero

Miestne obyvateľstvo trpí abnormálne vysokým výskytom rakoviny, tuberkulózy a anémie, čo ešte zhoršuje chudoba spôsobená zánikom kedysi lukratívneho miestneho rybárskeho priemyslu. Príčiny týchto chorôb sa pripisujú pesticídom používaným na pestovanie bavlny na juhu.

V roku 2000 UNESCO vypracovalo pre túto oblasť záchranný plán, ktorý sa pokúša do roku 2025 získať späť vodu pre more, ale mnohí ho považujú za nereálny. Ľudia, ktorí majú najväčšie možnosti priamo ovplyvniť tento stav, sú vláda Uzbekistanu, kde sa bavlníkové polia nachádzajú, ale tí sa zdráhajú urobiť akékoľvek zmeny, pretože krehké hospodárstvo ich krajiny závisí od úspešnosti pestovania bavlny. Svetová banka financovala malú priehradu, ktorá ochránila a dokonca zvýšila hladinu vody v severnej časti mora, ale väčšina sa zhoduje, že zvyšok by mohol do 15 rokov úplne zmiznúť.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 475.168 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km