Skip to content

Jazero Vostok

3 kilometre pod polárnou základňou Vostok leží jazero, ktoré je od sveta odrezané už najskôr 15 miliónov rokov. Jazero Vostok meria 258 x 48 kilometrov a je tak najväčším antarktickým jazerom pochovaným pod vrstvou ľadu. Jeho existencia bola potvrdená v roku 1993 pomocou radarového merania satelitom.

Teplota vzduchu na jazere Vostok dosahuje až -88,8 ºC, čo je najnižšia teplota, ktorá kedy bola na povrchu Zeme zaznamenaná. Teplota vody je v porovnaní s tým príjemných -2,7 ºC, Hoci je teplota vody pod bodom mrazu, nachádza sa v tekutom skupenstve kvôli tlaku ľadovca na jeho hladine, ktorý zároveň poskytuje izoláciu. Geotermálne zdroje spod jazera možno taktiež hrajú svoju rolu.

Na konci 90. rokov začala honba za dôkazmi, že sa v jazere nachádza život, kedy vedci zahájili vrty do ľadu nad hladinou, aby z nádrže mohli vytiahnuť vzorky vody. Ako sa vŕtanie blížilo k hladine jazera, rozšírili sa obavy z kontaminácie vzoriek používanými vrtnými tekutinami ako freón a petrolej. 90 metrov nad hladinou sa tím vedcov rozhodol s vŕtaním prestať.

V roku 2012 sa k hladine jazera prevŕtali ruskí vedci za použitia silikónového oleja. Analýza vzoriek odhalila DNA viac ako 3 500 druhov organizmov. To, že na tak nehostinnom mieste žije toľko druhov živočíchov, dáva vedcom nádej, že raz niekedy objavia život i mimo planétu Zem.

Lake Vostok, Antarctica
-77.500052,106.0000953
Stiahni si KML súbor
Antarktída - Krátke info

Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: 14200000
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672