Skip to content

Jazierko Don Juan

Vedci využívajú jednu z najslanších vodných plôch na Zemi ako pozemskú základňu na štúdium vody na Marse.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jedna z najslanších vodných plôch na našej planéte leží na vrchole jedného z najneprirodzenejších kútov Zeme: McMurdo Dry Valleys v Antarktíde. Jeho slanosť takmer 40 % zahanbuje aj Mŕtve more.

Don Juan Pond, Antractica

Jazierko Don Juan s hĺbkou štyri centimetre pripomína skôr nadrozmernú kaluž hustej slanej tekutiny než skutočné jazero. Plytká voda je tak nasýtená soľou, že zostáva tekutá, aj keď teplota klesne hlboko pod nulu.

Napriek tomu, že nikdy nezamŕza, v jazierku ani v jeho okolí nenájdete žiadne vodné živočíchy, ktoré by sa tu vyskytovali. Pravdepodobne však nájdete ľudí.

Don Juan Pond, Antractica

Jazierko Don Juan vyvoláva u vedcov, najmä u astrobiológov, od svojho objavenia v roku 1961 veľký rozruch. Výskumníci využívajú krajinu podobnú marťanskej na štúdium toho, čo môže byť možno ďalšou hranicou ľudstva: Mars.

Antarktickí vedci predpokladajú, že tmavé pruhy, ktoré lemujú neďaleké útesy, pochádzajú z nejakého druhu soľanky prúdiacej smerom nadol. Keďže Mars sa môže pochváliť podobnými sústavami opakujúcich sa línií svahov, vedci využívajú rybník Don Juan ako pozemskú základňu na štúdium vody na Červenej planéte.

Don Juan Pond, Antractica

Antarktída ponúka ďalšie miesta

Antarktída - Krátke info

, vlajka

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672

Blízke miesta do +/- 300km