Skip to content

Kamene Rai

Na tieto peniaze ti obyčajná peňaženka určite nepostačí.

Približná doba čítania: 3 minúty

Oficiálnou menou Mikronézie je americký dolár, na ostrove Yap sa však používa ešte iné platidlo: Aragonitové disky, z ktorých niektoré sú ťažšie ako osobný automobil.

Pred stovkami rokov cestovali prieskumníci z ostrova Yap na 450 kilometrov vzdialený ostrov Palau na svojich bambusových kanoe. Tu prvý krát zbadali aragonit. Po dohovore s obyvateľmi Palau začali Yapanovia z kameňa vytvárať disky rai pomocou nástrojov vyrobených z mušlí.

Najmenšie disky mali len niekoľko centimetrov, najväčší má však priemer 3,7 metrov a váži 3 628 kilogramov. Diera uprostred diskov umožňovala ich navlečenie na kládu a jednoduchšie prenášanie. Previezť tieto obrie kamene na bambusových kanoe bol vážne oriešok.

Peniaze, Mikronézia

Disky sa na ostrove Yap stali druhom platidla, ktoré sa tradične predávalo na svadbách, v rámci politických dohovorov a ako dedičstvo. Hodnota diskov závisí na jeho veľkosti, ale taktiež na príhodách, ktoré získanie kameňa sprevádzalo. Pokiaľ členovia expedície prevážajúci disk zomreli, jeho hodnota bola vyššia. Disky sa k novému majiteľovi bežne nepresúvajú, zmena vlastníctva sa len zaznamená. Jeden veľký kameň, s ktorý sa dodnes obchoduje, sa nachádza dokonca na dne oceánu, kam spadol v búrke pri prevoze na Yap.

Ani kamene rai sa neubránili inflácii. V 70. rokoch 19. storočia priplával na Palau Američan David O`Keefe a začal opracovávať aragonit pomocou moderných nástrojov. To výrobu diskov značne urýchlilo. Yapanovia takto vyrobeným diskom pripisovali nižšiu hodnotu ako tým vyrobeným tradičnými metódami, avšak veľký príliv platidla spôsobil celkový pokles jeho hodnoty.

Peniaze, Mikronézia
Na svoju peňaženku potrebuješ nosičov

Tesanie diskov rai skončilo na začiatku 20. storočia, dodnes však slúži ako pripomienka tradície. Mnohé zo zostávajúcich 6 500 diskov rai stojí na dedinských “bankách”, teda na mýtinách v džungli alebo v dedinách. Krádeže sa miestny neobávajú.

Disky sa nachádzajú v dedinách Maaq a Gachpar. Lietadla spoločnosti United Airlines lietajú z Guam na ostrov Yap dvakrát týždne.

Mikronézia ponúka ďalšie miesta

Mikronézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Mikronézia
Hlavné mesto: Palikir
Úradné jazyky: mikronézština, angličtina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 10. mája 1979
Rozloha: 702 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: USD dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.087 USD
Medzinárodný kód krajiny: FSM
Internetová doména: .fm
Predvoľba telefónneho čísla: +691