Skip to content

Lode duchov v lagúne Chuuk

Tropický raj posiaty stovkami vrakov z druhej svetovej vojny.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1944 sa cieľom americkej armády, ktorá sa chcela pomstiť za útoky na Pearl Harbor, stala japonská základňa na lagúne Chuuk. Japonsko premenilo atol Chuuk na svoje hlavné námorné a logistické centrum. Postavili tu cesty, zákopy a komunikácie a okolo atolu kotvili vojenské lode, ponorky, lietadlové lode a obrovské tankery.

Za úsvitu 17. februára 1944 začala misia Hailstone. 500 lietadiel vyrazilo z Marshallových ostrovov a zaútočilo na lode a ponorky v lagúne Chuuk. Hoci Japonsko v obavách z podobného útoku mnohé lode premiestnilo, škody boli obrovské. Na dno lagúny bolo potopených 47 lodí a 270 lietadiel. Spolu s nimi sa utopilo i 1 700 vojakov.

Potopené lode dodnes zostávajú na dne lagúny, a tvorí tak najpočetnejší lodný cintorín sveta. Z dier po torpédach vyplávalo niečo z obsahu lodí: kyslíkové masky, topánky, pivové fľaše a gramofónové dosky, ktoré teraz na dne mora ticho pripomínajú bežný život posádky.

Okrem lodí sú na dne lagúny pochovaní i tí, ktorí sa s nimi potopili. V 80. rokoch vytiahli potápači na hladinu asi 400 japonských vojakov. Ich kosti boli dopravené do japonskej základne, spopolnené a prevezená na vojenský cintorín v Tokiu. V lagúne však dodnes zostávajú ostatky ďalších asi 1 300 osôb.

Lode duchov v lagúne Chuuk lákajú morský život, ako žraloky, manty, korytnačky, ale taktiež potápačov. Lode ďalej hrdzavejú a spôsobujú tak obavy ekológom – tunajšie tri potopené tankery totiž obsahujú asi 29 miliónov kilogramov ropy, čo sú asi tri štvrtiny množstva, ktoré uniklo pri potopení tankeru Exxon-Valdez.

Mikronézia ponúka ďalšie miesta

Mikronézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Mikronézia
Hlavné mesto: Palikir
Úradné jazyky: mikronézština, angličtina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 10. mája 1979
Rozloha: 702 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: USD dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.087 USD
Medzinárodný kód krajiny: FSM
Internetová doména: .fm
Predvoľba telefónneho čísla: +691