Skip to content

Rádioastronomické observatórium

Do Lotyšskej Rigy lieta pravidelne RyanAir z Viedne. To už len si požičiať auto a môžeš vidieť tieto nádherne skvosty.

Približná doba čítania: 2 minúty

Až do roku 1993 bol tento 32 metrov vysoký rádiový prijímač v odľahlých lesoch u Irbene tajnou špionážnou základňou. Počas studenej vojny tu sovietsky vojaci monitorovali komunikáciu medzi krajinami NATO.

Po vyhlásení nezávislosti Lotyšska v roku 1991 sovietsky vojaci krajinu postupne opustili. Pred odchodom však naliali do motorov kyselinu, prerezali káble a nahádzali do mechanizmu antény kusy kovu.

Vesmírny prijímač, Lotyšsko

Hoci bol veľký tanier (ôsmy najväčší na svete) značne poškodený, vyčíňanie vojakov prežil.

V júli 1994 základňu prevzala Lotyšská akadémia vied a po troj ročných opravách sa tu vedci začali venovať štúdiu astronómie. Dnes tu pozorujú kozmické žiarenie a kozmické smetie.

Sovietska minulosť je zrejmá aj v Irbene, z ktorého sa stalo mesto duchov s polorozpadlými budovami a opusteným majetkom bývalých obyvateľov.

Irbene, Ventspils
Irbene: mesto duchov

Návšteva rádioastronomického observátoria

Observatórium je otvorené aj pre verejnosť, len sa treba dopredu objednať. V minulosti sa dalo dostať aj priamo do taniera, ale teraz je to už kvôli bezpečiu zakázané. Možno v budúcnosti sa to zmení. Všetky potrebné informácie nájdeš na stránke observatória.

Ako sa dostať do Irbene?

Do Irbene jazdia aj autobusy z Rigy. Odporúčame ti však požičať si auto. Keď už budeš v tejto oblasti, zájdi si po návšteve observatória ďalších 50km na sever k mysu Kolka. Na tomto myse je nádherné ubytovanie. Síce je trochu drahšie na Lotyšsko, ale ten výhľad, najmä v lete, po prebudení určite bude stáť za ten zážitok.

Lotyšsko ponúka ďalšie miesta

Lotyšsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Latvija
Hlavné mesto: Riga
Úradné jazyky: lotyština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 18. november 1918
Rozloha: 64589 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LVA/LV
Internetová doména: .lv
Predvoľba telefónneho čísla: +371

Blízke miesta do +/- 300km