Skip to content

Záhrada Orvidas

Záhrada náboženských sôch prežila sovietsku nadvládu. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Hoci sa po Stalinovej smrti situácia v Sovietskom zväze zmiernila, život za Chruščova stále nebol pre umelcov a veriacich ľudí jednoduchý, najmä v satelitných štátoch. Vilius Orvidas, ktorý bol umelcom a zároveň zbožným kresťanom, sa cítil sovietskym systémom neustále prenasledovaný. Napriek tomu počas represií vytvoril krásnu a inovatívnu vzburu v podobe záhrady sochárskych diel pod holým nebom na pozemku svojej rodiny v Litve.

Na okraji malého mesta Salantai sa jeho záhrada stala pre miestnych obyvateľov akousi ľudovou legendou. Hoci Orvidas bol sochárom samoukom, s nápadom na záhradu prišiel jeho otec Kazimieras, ktorý zachránil a zhromaždil obrovské množstvo náboženských sôch, ktoré by inak sovietska vláda zničila. Vďaka týmto začiatkom Orvidas diela dopĺňal a upravoval rodinný pozemok na obrovský svet umenia na hranici zákazu.

Orvidų sodyba

Popri klasických náboženských sochách z dreva a kameňa Orvidas do svojej záhrady umiestnil aj masívne balvany, vyrezávané kmene stromov pripomínajúce litovské ľudové postavy a repliky sovietskych tankov. Hoci jeho diela neboli vytvorené v priamom rozpore so sovietskou vládou, ale skôr zo zvedavosti pre umenie a náboženstvo, mnohí sa do záhrady hrnuli a považovali ho za veľkého rebela proti represívnemu režimu.

Orvidų sodyba

Zomrel v roku 1992 vo veku 40 rokov, ale jeho záhradu dodnes udržiavajú jeho príbuzní. Záhrada je otvorená a prístupná verejnosti na prehliadku a prechádzku po majestátnom areáli.

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km