Skip to content

Koutammakou

Jedinečné stavebné zvyky kmeňa Batammariba odrážajú hlbokú úctu a spojenie komunity so zemou.

Približná doba čítania: 3 minúty

V Koutammakou, horskej oblasti na hraniciach s Togom a Beninom, ktorú UNESCO nazýva „živou krajinou kultúry“, sú v centre pozornosti tradičné stavebné zvyky kmeňa Batammariba. Tieto domy s hlinenými vežami, nazývané takienta, sú národným symbolom Toga a sú pevne zakorenené v silnej kultúrnej identite, ktorá bola kedysi ohrozovaná inými etnickými skupinami.

Batammariba v hrubom preklade znamená „tí, ktorí sú skutočnými architektmi zeme“, čo dokazuje, aké kľúčové postavenie má budovanie týchto komunitných obydlí pre identitu kmeňa Batammariba. V priebehu rokov sa steny takienty spevňujú ďalšími vrstvami blata a omietky, a keď sa jedna z nich prestane používať, jej hlinené jadro sa zabuduje do novej stavby. Slamené strechy zvyčajne pokrývajú stavby takienta, ktoré sú postavené tak, aby udržali obyvateľov a potraviny v chlade pod horúcim koutammakouským slnkom.

kmeň Batammariba

Približne osem takient tvorí spoločný sikien, plný dom osobitných stavieb. Jedna takienta môže slúžiť ako kuchyňa, ďalšie ako spálne a ďalšie ako sklad potravín a hospodárskych zvierat. Predkovia vraj obývajú tieto príbytky a chránia svojich žijúcich potomkov. Takienta sa dnes väčšinou používajú na skladovanie a uctievanie, ale v niektorých oblastiach Koutammakou sa stále používajú ako hlavné obydlia. Ľudia z kmeňa Batammariba majú bohaté animistické náboženstvo, ktoré uznáva rodinné aj kmeňové božstvá a prejavuje veľkú úctu k prírode. Táto viera sa prejavuje aj v prvkoch stavby takienty, ako je napríklad pravidlo, že hlavné dvere obydlia musia vždy smerovať na západ, čo symbolizuje západ slnka počas zimného slnovratu.

kmeň Batammariba

Ľudia z kmeňa Batammariba žijú už stovky rokov v regióne Koutammakou, ktorý bol pred rozdelením Toga a Beninu koloniálnymi mocnosťami prostredníctvom hôr považovaný za jednu jednotnú oblasť. Togská strana je chránená ako svetové dedičstvo UNESCO, ale beninská strana nemá žiadnu oficiálnu ochranu.

Togo ponúka ďalšie miesta

Koutammakou

Togo - Krátke info

Miestny názov: Togo
Hlavné mesto: Lomé
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 27. apríl 1960
Rozloha: 56785 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR XOF
Medzinárodný kód krajiny: TGO/TG
Internetová doména: .tg
Predvoľba telefónneho čísla: +228

Blízke miesta do +/- 300km