Skip to content

Tržnica v Akodessewa

Najväčší svetový obchod s voodoo potrebami nájdeš v africkom Togo.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď trápi vyznávačov voodoo z Toga choroba, partnerské problémy alebo finančné ťažkosti, vydajú sa na tržnicu v Akodessawa. Tento trh v hlavnom meste Lomé ponúka talizmany – od psích hláv cez slonie a šimpanzie tlapy až po sušené hady či gorilie lebky. Tieto talizmany sú údajne naplnené božskou silou, ktorá dokáže ich nositeľov liečiť a ochraňovať.

Togo a susedný Benin sú krajiny, z ktorých voodoo (tu nazývané vodun) pochádza. Dodnes verí v toto animistické náboženstvo asi polovica populcie Toga. Tržnica je tak niečo ako lekáreň pod holým nebom, ktorou sa šíri pach tlejúceho mäsa. Pre miestnych je zásobárňou potrieb pre vykonávanie rituálov.

Turisti sú tu vítaní a môžu tu taktiež vyhľadať pomoc tradičných liečiteľov. Počas sedenia sa ťa kňaz či kňažka voodoo budú pýtať na príznaky onemocnenia a následne vyzvú bohov, aby určili liek. Časti zvieracích tiel sa rozdrtia s bylinami a vhodia do ohňa, kde zhoria a vznikne z nich čierny popol. Tradične liečiteľ pacientovi urobí na hrudníku alebo chrbte tri zárezy, do ktorých popol vmasíruje. Turisti či bojazlivé osoby si však postačia s drevenou panenkou alebo potretím popola na neporanenú kožu.

Na tento druh liečenia nie sú pevne dané sadzby. Liečitelia sa vyhadzovaním mušlí do vzduchu pýtajú bohov, koľko máš za ich služby zaplatiť. Pokiaľ sa ti cena bude zdať príliš vysoká, neboj sa to povedať. Šaman sa bude bohov pýtať tak dlho, dokiaľ nedôjdeš k čiastke, ktorá bude obom stranám vyhovovať.

Togo ponúka ďalšie miesta

Togo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Togo
Hlavné mesto: Lomé
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 27. apríl 1960
Rozloha: 56785 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XOF
Medzinárodný kód krajiny: TGO/TG
Internetová doména: .tg
Predvoľba telefónneho čísla: +228

Blízke miesta do +/- 300km