Skip to content

Kráter pri Mars Bluff

Príliš veľa ľudí si nemôže povedať že, na dvor domu mu dopadla atómová bomba.

Približná doba čítania: 2 minúty

11. marca 1958 vypadal z lietadla B-47 atómová bomba silnejšia ako tá zhodená na Nagasaki a spadla na dvor Waltera Gregga.

Lietadlo amerického letectva vyrazilo zo Savannah v Georgii smerom do Anglicka, kde sa malo zúčastniť operácie Snow Flurry, čo bola séria nácvikov atómového útoku. Na palube lietadle bola i skutočná atómová bomba pre prípad, že by studená vojna so Sovietskym zväzom náhle vypukla.

Čoskoro po vzlietnutí začalo v kokpite blikať červené svetielko ohlasujúce, že bomba nie je poriadne zaistená. Letecký navigátor Bruce Kulka išiel situáciu skontrolovať a omylom stlačil tlačidlo, ktorým túto 6 kilotonovú pumu poslal smerom k zemi.

Našťastie v bombe ešte nebola uránová a plutóniová rozbuška, napriek tomu bola naplnená 3.4 megatonami výbušnín, ktoré zapríčinili poľnohospodárskej krajine, na ktorú bomba dopadla, značné škody. Keď prach sadol, Gregg na svojom dvore uvidel 15 x 21 metrov široký a 9 metrov hlboký kráter. Jeho dom bol vytrhnutý zo základov a posiaty dierami ako cedidlo. Žiadna osoba našťastie nezomrela, pri nehode však zahynulo niekoľko slepíc.

Kráter je vidieť dodnes, i keď už nevyzerá tak dramaticky, pretože z neho majiteľ pozemku urobil malý rybníček, ktorý je po desaťročiach obklopený stromami.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo:
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km