Skip to content

Miesto je natrvalo zaverté

Georgijské poradné kamene

Záhadná pamiatka by mala byť sprievodcom "Vekom rozumu". No, toho sa asi nedočkáme.

Približná doba čítania: 2 minúty

Niektorí hľadajú pomoc pri veľkých životných rozhodnutiach u vyšších bytostiach, iní sa vydajú k pamätníku v severovýchodnej Georgii.

V roku 1979 si osoba pod pseudonymom R. C. Christian objednala u spoločnosti Elberton Granite Finishing Company stavbu pamätníku skladajúceho sa zo štyroch takmer 6 metrov vysokých žulových dosiek zakončených malou strieškou a postavených v starostlivo naplánovanom uhle. Na každej doske je vyrytých desať pravidiel pre ľudstvo, ktoré sa na kameňoch opakujú v ôsmich rôznych jazykoch.

Georgijské poradné kamene

Tieto prikázania zahŕňajú obyčajné poučky ako: “Vyvažujte osobné práva povinnosťami ku spoločnosti.” či trochu zvláštne: “Doceňujte snahu o hľadanie pravdy, krásy, lásky a harmónie s nekonečnom.” Sú tu ale i celkom konkrétne, i keď nepraktické pravidlá zaváňajúce genocídou ako: “Udržujte populáciu sveta pod 500 000 00.” Pozícia dosiek bola starostlivo navrhnutá tak, aby boli pri slnovratoch a rovnodennostiach v priamke so slnkom.

Spoločnosť Elberton Granite Finishing Company monument postavila podľa zadaných plánov na poli u diaľnice 77. Pár metrov od pamätníku leží žulová doštička, ktorá má pamätník vysvetliť, mimo iného sa na nej píše: “Nech tieto zásady riadi Vek rozumu.”

Pamätník bol odhalený v marci 1980 a okamžite sa stal cieľom konšpiračných teórií. Za tie roky rôzny návštevníci monument ozdobili okultnými symbolmi a komentármi, čím z pamätníku vytvorili ešte podivnejšie miesto.

Doposiaľ nie je celkom jasné, čo má monument znázorňovať, kto ho nechal postaviť, ani kedy má Vek rozumu nastať.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.066 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1