Skip to content

Laas Geel

V tejto jaskyni v somálskej pustatine sa nachádza jedno z najstarších jaskynných umení v Afrike.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jaskyne Laas Geel a ich nádherný vzhľad sú miestnym obyvateľom známe už mnoho rokov. Zvyšku sveta však boli až do roku 2002 pomerne neznáme. V tom roku tím francúzskych archeológov uskutočnil prieskum a zdokumentoval rôzne jaskynné maľby v celej lokalite.

Zistili, že na úžasne zachovaných maľbách sú zobrazení ľudia aj zvieratá; väčšinou psy, kravy, žirafy, antilopy, opice a možno aj hyeny. Niektorí z výskumníkov patriacich do tímu sa domnievali, že kravy predstavovali božstvo, keďže na mnohých maľbách boli zobrazené v rúchu. Niekoľko scén zobrazuje aj niečo, čo vyzerá ako ľudia uctievajúci postavy podobné kravám, a ženu starajúcu sa o psa. Pri datovaní malieb sa vyskytli ťažkosti, ale predpokladá sa, že sú staré 5 000 až 11 000 rokov.

Laas Geel, Somalia

Laas Geel sa nachádza na území samozvanej Somálskej republiky, len niekoľko kilometrov od cesty Hargeisa – Berbera. Bohužiaľ, kvôli nedostatočnému medzinárodnému uznaniu republiky Laas Geel nevyužíva medzinárodné financovanie ani ochranu. Jaskyňa a desiatky ďalších archeologických lokalít po celom Somalilande sú vystavené rabovaniu a znehodnoteniu v dôsledku nedostatočnej ochrany.

Laas Geel, Somalia

Somálsko ponúka ďalšie miesta

Somálsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Soomaaliya
Hlavné mesto: Mogadišo
Úradné jazyky: Mogadišo
Štátne zriadenie: somálčina
Dátum vzniku: 1. júl 1960
Rozloha: 637657 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: somálsky šiling
Kód meny: SOS
Kurz (za 1 € dostaneš): 622.474 SOS
Medzinárodný kód krajiny: SOM/SO
Internetová doména: .so
Predvoľba telefónneho čísla: +252

Blízke miesta do +/- 300km