Skip to content

Nástenná maľba Keitha Haringa

Na veľkej melbournskej stene sa nachádza ikonické dielo jedného z najznámejších pouličných umelcov na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tí, ktorí sa zaujímajú o svet umenia, okamžite spoznajú, že táto nástenná maľba v Melbourne je dielom Keitha Haringa. Haring sa narodil v roku 1958 a je známy ako jedna z hlavných postáv, ktoré priniesli pouličné umenie do mainstreamovej sféry. Vďaka svojmu sociálnemu aktivizmu a filantropickým hodnotám sa Haring stal ikonickou postavou a jeho nástenné maľby sú jedným z odkazov, ktoré po sebe zanechal.

Táto nástenná maľba v Collingwoode vznikla v Melbourne v roku 1984 počas Haringovej návštevy. Je to jedna z 31 známych Haringových nástenných malieb na celom svete, ktoré sa ešte zachovali, a táto je jednou z mála v pozoruhodnom stave. Vzhľadom na miestny, národný a medzinárodný význam tohto miesta je teraz súčasťou celoštátneho registra viktoriánskeho kultúrneho dedičstva, ktorý mu dáva osobitný význam a ochranu. Miesto teraz spravuje organizácia Creative Victoria, ktorá na ňom zriadila informačnú tabuľu a dodnes nástennú maľbu chráni.

Keith Haring

Haringov život bol tragicky ukončený v roku 1990 v dôsledku komplikácií súvisiacich s AIDS. Táto nástenná maľba je len jedným z pozoruhodných umeleckých diel, ktoré zanechal počas svojej krátkej, ale pozoruhodnej kariéry.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

Austrália, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.648 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61