Skip to content

Vojnový pamätník v Hargeise

Na tomto pamätníku hromadného bombardovania Hargeisy stojí stíhačka MiG-17.

Približná doba čítania: 3 minúty

Vojnový pamätník v Hargeise je pútavý monument v centre Hargeisy, hlavného a najväčšieho mesta Somalilandu. Nielenže je pódium pamätníka pokryté farebnými – a pri bližšom pohľade dosť brutálnymi – maľbami, ale na jeho vrchole sa nachádza zostrelená stíhačka MiG-17.

Hargeisa War Memorial

Koncom 80. rokov 20. storočia sa Somaliland začal cielene snažiť odtrhnúť od Somálska a brutálnej diktátorskej vlády Somálskeho prezidenta Siada Barreho. V reakcii na to začalo Somálske letectvo rozsiahle letecké bombardovanie Hargeisy, bašty povstaleckého Somálskeho národného hnutia.

Toto masové bombardovanie zničilo najmenej 70 % mesta a v kombinácii s hromadnými popravami a pozemnými útokmi, malo za následok smrť približne 50 000 ľudí, väčšinou civilistov. Táto udalosť je dnes známa ako genocída v Isaaku alebo holokaust v Hargeise.

Hargeisa War Memorial

Napriek finančným stratám sa Somaliland v roku 1991 vyhlásil za nezávislý štát. Ten nebol medzinárodne uznaný, ale Somaliland zažíval v nasledujúcich rokoch relatívnu stabilitu, najmä v porovnaní s pokračujúcou občianskou vojnou, ktorá naďalej zachvacovala Somálsko. Dnes mnohé krajiny uznávajú Somaliland aspoň ako autonómnu oblasť Somálska.

Na pamiatku brutálneho bombardovania Hargeisy a na počesť tých, ktorí prišli o život, bol neskôr v centre mesta, na dnešnom Námestí slobody, postavený pamätník. Farebný pamätník pozostáva z veľkého pódia, na ktorého vrchole je umiestnená stíhačka.

Toto lietadlo, MiG-17, bolo jedným z lietadiel somálskych vzdušných síl, ktoré vzlietli z letiska v Hargeise a potom sa obrátili späť, aby opakovane bombardovali to isté mesto. Počas bombardovania sa zrútilo a neskôr ho našli povstalci.

Hargeisa War Memorial

Keď pristúpite bližšie k pamätníku, uvidíte, že farebné nástenné maľby zdobiace každú stranu pódia sú v skutočnosti veľmi temné z hľadiska povahy toho, čo zobrazujú. Zobrazujú výjavy zo života v občianskej vojne: mužov s odseknutými rukami a nohami; ľudské končatiny roztrúsené po bojisku; horiace domy, keď nad hlavami lietajú lietadlá; a hromadné popravy civilistov.

Sú tu však aj symboly nádeje. Žena stojí vzdorovito, drží vlajku Somálskej republiky a pozerá sa na oblohu. A na jednej strane pódia sa v rohu odlupuje obraz zjazveného a mŕtvolami posiateho bojiska, aby sa ukázal len záblesk alternatívneho obrazu, ktorý leží za ním, obrazu zelenej krajiny a modrej oblohy, ktoré nie sú spustošené vojnou a ničením.

Somálsko ponúka ďalšie miesta

Somálsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Soomaaliya
Hlavné mesto: Mogadišo
Úradné jazyky: Mogadišo
Štátne zriadenie: somálčina
Dátum vzniku: 1. júl 1960
Rozloha: 637657 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: somálsky šiling
Kód meny: SOS
Kurz (za 1 € dostaneš): 616.147 SOS
Medzinárodný kód krajiny: SOM/SO
Internetová doména: .so
Predvoľba telefónneho čísla: +252

Blízke miesta do +/- 300km