Skip to content

Le Redoutable

Le Redoutable mala za sebou 20 rokov služby, počas ktorých absolvovala 51 hliadok po 70 dní, čo predstavuje približne 90 000 hodín ponoru a vzdialenosť 1,27 milióna kilometrov, čo sa rovná 32 cestám okolo Zeme.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vďaka prvej francúzskej jadrovej ponorke s balistickými strelami s jadrovými hlavicami získala francúzska Force de Frappe (útočná sila) kompletnú trojicu pozemných, vzdušných aj námorných jadrových zbraní. Význam ponorkových jadrových striel časom ešte vzrástol a dnes tvoria hlavnú časť odstrašujúceho arzenálu krajiny. Práce na Le Redoutable sa začali v roku 1964 a do služby vstúpila spolu so 16 raketami v roku 1971. Najnovšie modely týchto rakiet mali hlavice vážiace jednu megatonu, takže išlo o skutočne mocný zbraňový systém.

Jadrová ponorka, Francúzsko

Začiatkom 90. rokov bola táto ponorka vyradená z prevádzky a neskôr premenená na múzeum umiestnené v suchom doku, vybudovanom na tento účel. Časť s jadrovým reaktorom, ktorý slúžil na pohon, odstránili, rovnako ako rakety s jadrovými hlavicami, takže dnešným návštevníkom nehrozí žiadne riziko radiácie. Je to najväčšia a jediná (bývalá) jadrová ponorka sprístupnená pre verejnosť, a tak ide o skutočne jedinečnú atrakciu.

Tento 128 m dlhý kolos budí dojem už pri pohľade zvonku. Ozajstný zážitok vás však čaká až vo vnútri, kde si môžete prezrieť aj veliteľský “mostík”, sekciu s raketovými silami, dôstojnícku jedáleň, kuchyňu a napokon aj časť s torpédami na prove.

Jadrová ponorka, Francúzsko

Le Redoutable je súčasťou múzejného komplexu Cité de la Mer, ktorý sa nachádza v prístave Cherbourg na severe Normandie. Je to jednoznačne najväčší prvok výstavy. Možno tu však vidieť aj iné exponáty s temnou minulosťou – najmä tie, ktoré súvisia s Titanicom. Umiestnené sú tu preto, lebo Cherbourg bol posledným miestom, kde táto nešťastná loď nabrala pasažierov.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km