Skip to content

Náhrobný pomník T. E. Lawrenca

V tomto kostole z 11. storočia sa nachádza stredoveká hrobka hrdinu prvej svetovej vojny známeho ako "Lawrence z Arábie".

Približná doba čítania: 3 minúty

V stredovekom kostole svätého Martina vo Warehame sa medzi hrobkami rytierov križiakov nachádza zvláštna podobizeň jednej z najzáhadnejších historických postáv a bojovníkov 20. storočia: Thomas Edward Lawrence – možno známejší ako Lawrence z Arábie.

Po službe počas prvej svetovej vojny v arabskom povstaní proti osmanskej nadvláde na Blízkom východe žil T. E. Lawrence prevažne pokojným životom na svojej chate v Cloud Hills, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Wareham. Žil tam v 20. a začiatkom 30. rokov 20. storočia až do svojej smrti pri havárii na motocykli v roku 1935.

Lawrence z Arábie

Lawrencovo telo je pochované na cintoríne kostola svätého Mikuláša v Moretone, ale v inom kostole v obci sa nachádza Lawrencova kamenná náhrobná podobizeň. Stredoveký štýl tejto podobizne si berie inšpiráciu z podobizní vytvorených v 12. storočí na hrobky rytierov (ktoré možno vidieť v kostole) – čo sa hodí vzhľadom na to, že Lawrence bol v živote pred arabskou revoltou zanieteným medievalistom aj vyštudovaným archeológom.

Na soche je Lawrence zobrazený v arabskom odeve a s kúfíjou, ku ktorému bol počas vojny nabádaný, aby prežil drsné púštne podnebie a kultúrne sa začlenil.

Lawrence z Arábie

Autorom tohto pamätníka je Eric Kennington, umelec, ktorého diela zobrazovali každodenné útrapy vojakov a letcov prostredníctvom malieb, ilustrácií a sôch. Kennington bol umeleckým riaditeľom a ilustrátorom Lawrencových Siedmich pilierov múdrosti, autobiografickej knihy zachytávajúcej jeho skúsenosti z bojov v arabskom povstaní. Medzi mužmi vzniklo hlboké priateľstvo. Keď Lawrence v roku 1935 zomrel, Kennington bol na jeho pohrebe nosičom.

Kennington vyrobil túto podobizeň koncom 30. rokov 20. storočia ako poctu pamiatke svojho priateľa. Bola umiestnená v kostole svätého Martina, ktorý stojí neďaleko domu, kde tento veľký muž kedysi žil. Vytvoril aj Lawrencovu bronzovú bustu, ktorá je umiestnená v krypte Katedrály svätého Pavla v Londýne.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km