Skip to content

Opátstvo Tamié

V tomto kláštore mnísi vyrábajú syr zo surového mlieka a prebytočnú srvátku používajú na výrobu metánu, ktorý slúži na zásobovanie teplou vodou.

Približná doba čítania: 3 minúty

Opátstvo Tamié sa nachádza v prostredí Serene v pohorí Bauges vo francúzskom regióne Savoie. Kláštor bol založený v roku 1130 a dnes v ňom žije približne 30 trapistických mníchov, ktorí prevádzkujú malú mliekareň a syráreň, kde sa vyrába mäkký syr Abbaye de Tamié zo surového kravského mlieka.

V roku 2016 sa v kláštore denne spracovalo približne 1 000 galónov mlieka, z ktorého sa vyrobilo približne 880 kilogramov syra Abbaye de Tamié, ktorý sa lisuje a formuje do kolies. Potom sa na dve až tri hodiny ponorí do slaného kúpeľa a potom sa premiestni do pivníc opátstva, kde sa každý druhý deň obracia a dozrieva štyri týždne.

Tamié Abbey

Abbaye de Tamié sa často prirovnáva k Reblochon, ale je o niečo hrubší. Oba syry sa vyrábajú zo surového mlieka, čím sa zvýrazňuje terroir, teda charakteristická chuť a vôňa, ktorú syru dodáva prostredie, v ktorom sa vyrába. Vďaka tomu má Abbaye de Tamié orechovú, ovocnú a výrazne zemitú chuť.

Abbaye de Tamié sa vyrába výlučne v opátstve a predáva sa v celom Francúzsku. Keďže sa však vyrába z nepasterizovaného mlieka, nie je vždy v súlade s predpismi stanovenými v niektorých iných krajinách. Napríklad v Spojených štátoch je syr vyrobený z nepasterizovaného mlieka zakázaný, ak nezrel aspoň 60 dní. Aj keď sa v Spojených štátoch nachádza syr Abbaye de Tamié, v súlade s miestnymi predpismi zreje 60 dní, a nie štyri týždne.

Tamié Abbey

Mnísi z opátstva Tamié, ktorí nechceli počas výroby syra nič premárniť, prišli s inovatívnym využitím vedľajších produktov. V roku 2003 postavili metanizačné zariadenie. Pomocou procesu, ktorý zahŕňa skvelý názov Upflow Anaerobic Sludge Blanket, dokážu využiť prebytočnú srvátku a bielu kvapalinu na výrobu bioplynu.

Výsledkom je väčšinou metán, ktorý sa používa na napájanie teplovodného systému opátstva. Úspech tejto iniciatívy inšpiroval ďalšie takéto systémy vo Francúzsku, predovšetkým elektráreň “na báze syra” v neďalekom Albertville, ktorá zásobuje elektrickou energiou 1 500 miestnych obyvateľov.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km