Skip to content

Rani Ki Vav

Tento veľkolepý chrám je navrhnutý ako obrátený chrám a zdobí ho 1 500 sôch.

Približná doba čítania: 2 minúty

Prvá vec, ktorú si na Rani ki vav všimnete, je veľkosť. Je to mamut, najväčšia stupňovitá studňa svojho druhu, a navyše je aj nádherná.

To všetko sa však nachádza pod zemou. Z roviny, keď sa blížite, náhle klesá. Je navrhnutý ako obrátený chrám so štyrmi pavilónmi na rôznych úrovniach a zdôrazňuje posvätnosť vody. Keď zostúpite na sedem úrovní, míňate sochárske dosky najvyššej umeleckej kvality, ktoré pozostávajú z 500 hlavných sôch a 1 000 menších.

Majstrovské dielo architektúry, konštrukcie a výzdoby, Rani ki vav v Patane v štáte Gudžarát, je jedinou stupňovitou studňou, ktorá bola vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO. Považuje sa za najvýznamnejší príklad tohto typu komplexnej architektonickej techniky, ktorý demonštruje veľkú krásu v proporciách a detailoch.

Predpokladá sa, že Rani ki vav (v Gujaráte je “vav” typ stupňovitej studne) postavila Rani Udaymati na pamiatku rádžu Bhimdeva, syna Mularaja, zakladateľa dynastie Solanki. Sochy predstavujú náboženské, mytologické a svetské obrazy. Ústrednou témou obrazov je približne 10 inkarnácií Višnu. Na vodnej hladine sa nachádza socha Višnu, ktorý leží na 1000-hlavom hadovi. Ďalšie sochy predstavujú apsary (nebeské nymfy), nápadne krásne v črtách a pózach.

Podobne ako iné vav, aj Rani ki vav neslúžila len na zber vody; mala veľký duchovný význam a bola aj miestom na spoločenské stretnutia. Bola postavená na brehu rieky Saraswati a až do 80. rokov 20. storočia bola zaplavená a zanesená vodou. Bola obnovená do pôvodnej podoby a v súčasnosti je vo veľmi dobrom stave.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.522 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km