Skip to content

Oratórium sv. Kataríny

Tento maják bol vyrobený ako trest za krádež vína, ktoré bolo určené pre kláštory

Približná doba čítania: 2 minúty

Oratórium sv. Kataríny, známe tiež ako “Pepperpot”, stojí na jednom z najvyšších miest na ostrove Wight. 10m vysoká osemboká veža je druhým najstarším majákom v Anglicku po rímskom majáku v Dover. Pepperpot ako taký dohliadal na väčšinu histórie ostrova.

V roku 1313 stroskotal čln so 174 sudmi vína smerujúci z Atherfield Ledge. Miestny lord Walter de Godeton, túžiaci po ľahkom zárobku, využil príležitosť a kúpil ukradnutý náklad od zločincov, ktorí vrak vylúpili. De Godeton bol však z krádeže obžalovaný súdom v Southamptone. Za tento incident ho cirkev potrestala, pretože zásielka obsahovala omšové víno určené pre miestny kláštor.

Aby sa predišlo opakovaniu udalosti, de Godeton dostal príkaz postaviť za trest maják a sprievodné oratórium. Maják a oratórium boli dokončené o 15 rokov neskôr v roku 1328. De Godeton však zomrel rok pred dokončením. V majáku sa ubytoval farár, ktorého úlohou bolo udržiavať oheň, ktorý presvital cez osem otvorov veže. Modlil sa tiež za ochranu námorníkov, ktorých maják sprevádzal.

Teraz je to jediný stredoveký maják v celom Anglicku. V priebehu 18. storočia bola stavba zosilnená štyrmi oporami, aby sa predišlo zrúteniu.

Oratórium sv. Kataríny

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km