Skip to content

Atómový dom

Atómový dom v Hirošime je symbolom tragických následkov jadrovej vojny a zároveň pripomienkou mieru. Po bombovej explózii v roku 1945 sa stal jedným z mála budov v centre mesta, ktorá zostala zachovaná. Dnes slúži ako múzeum, ktoré upozorňuje na nebezpečenstvo jadrových zbraní a snahu o mierové riešenie konfliktov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Atómový dom v Hirošime bol pôvodne komerčným objektom, ktorý slúžil ako centrálna kancelária a výstavný priestor pre miestnu továreň na tkaniny. Po atómovej bombe, ktorá explodovala nad mesto Hirošima 6. augusta 1945, zostal tento dom jedným z mála budov v centre mesta, ktorá zostala čiastočne zachovaná.

Pamätník mieru v Hirošime

Pôvodne navrhnutý v architektonickom štýle funkcionalizmu, Atómový dom bol postavený v roku 1915 japonským architektom Janom Letzelom a nemeckým architektom Johannom Eduardom Heckerom. V čase bombového útoku sa nachádzal vo vzdialenosti približne 160 metrov od epicentra explózie.

Po bombovej explózii Atómový dom zostal na mieste a stal sa symbolom hrozných následkov použitia jadrovej zbrane. Po rekonštrukcii v nasledujúcich rokoch po bombe bol otvorený ako mierové múzeum v roku 1952.

Dnes Atómový dom slúži ako dôležitá turistická atrakcia v Hirošime a je jedným z najnavštevovanejších miest v meste. Mnoho návštevníkov si prichádza pozrieť tento symbol mieru a nádeje, že sa niečo také už nikdy nestane.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km