Skip to content

Múzeum Curie

História radiácie je bezpečne vystavená na poschodí laboratória rádiológie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Múzeum Curie (Musée Curie) v Paríži vo Francúzsku si uctieva niektorých priekopníkov v oblasti výskumu rádioaktivity tým, že predstavuje pracoviská a artefakty, ktoré viedli k objavu takých prvkov, ako je rádium a polónium.

Musée Curie

Múzeum sa zameriava na život a prácu dvoch vedeckých párov, Marie a Pierra Curie, ako aj Irène a Frédérica Joliot-Curie, a pripomína hlavné etapy histórie rádioaktivity a jej využitia, najmä využitie žiarenia v medicíne. Múzeum sídli v jednej z najstarších budov inštitútu Curie a zachováva kancelárske a laboratórne priestory, ktoré kedysi využívali Curie-ovci a neskôr Joliot-ovci (všetko je dekontaminované pre bezpečnú návštevu).

Zbierka obsahuje okrem množstva archaicky vyzerajúcich prístrojov používaných na experimenty s ich novoobjavenými prvkami aj dôležité výskumné dokumenty a fotografie. Múzeum ponúka prehliadky so sprievodcom vo francúzštine aj v angličtine.

Okrem skúmania života niektorých z najúžasnejších vedeckých dvojíc ukazujú expozície v Múzeum Curie mnohé dnes už desivé spôsoby použitia rádioaktívnych materiálov propagované ešte pred tým, ako boli známe ich nebezpečenstvá, ako napríklad historická krabička cigariet s rádiom. Nachádza sa tu aj rádiová kozmetika, nebezpečná metóda použitia nového žiarenia v čase, keď sa jeho žiara považovala za znak zdravia. Toto je možno jediné rádioaktívne miesto, ktoré by mali návštevníci dobrovoľne vyhľadávať.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33