Skip to content

Leví dom

Keď ľudia opustili túto safari chatu, prevzali ju levy. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Oblasť Gorongosa, ktorá sa nachádza v údolí Veľkej africkej priekopy v centrálnej časti Mozambiku, je jedným z biologicky najrozmanitejších miest na planéte a už od 20. rokov 20. storočia sa snaží zachovať svoje jedinečné ekosystémy. Do roku 1940 bola rezervácia divokej prírody takou populárnou atrakciou, že tu bola postavená safari chata pre turistov. Nanešťastie bola postavená priamo v záplavovej oblasti.

The Lion House / Casa dos Leões

Každý rok v období dažďov rieka Mussicadzi zaplavovala budovu a chata bola opustená ešte pred jej úplným dokončením. Ale odpad jedného človeka je pokladom iného človeka – alebo v tomto prípade svorka veľkých divokých mačiek. Keď ľudia opustili chatu, nasťahovali sa do nej levy.

Prázdna stavba dostala názov Dom levov (alebo “Casa dos Leões”, keďže portugalčina je úradným jazykom Mozambiku) a odvtedy ju levy obývajú. V roku 1960 sa Gorongosa stala národným parkom a dnes sú nádherné zvieratá a ich nečakané sídlo v opustenej budove známou pamiatkou národného parku Gorongosa.

The Lion House / Casa dos Leões

Levy sa do domu po celé generácie vracajú, dokonca ho strážia ako svoje vlastné územie, čo je pre divoké zviera kuriózne správanie. Niektoré z levov – park odhaduje, že v rezervácii ich žije 30 až 50 – ho využívajú ako bezpečné útočisko pre svoje mláďatá a miesto, kde sa môžu ukryť pred dažďom. Je známe, že zvieratá vystupujú na strechu budovy, aby mali lepší výhľad a mohli celé hodiny pozorovať svoju korisť a starostlivo si vyberať svoju obeť, ktorá sa stane ich ďalším cieľom. A samozrejme využívajú dom na to, čo mačky robia najlepšie: ležia a spia. Byť na vrchole potravinového reťazca má svoje výhody.

Mozambik ponúka ďalšie miesta

Mozambik - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Moçambique
Hlavné mesto: Maputo
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. júna 1975
Rozloha: 801590 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: metical
Kód meny: MZM
Kurz (za 1 € dostaneš): 68163.926 MZM
Medzinárodný kód krajiny: MOZ/MZ
Internetová doména: .mz
Predvoľba telefónneho čísla: +258

Blízke miesta do +/- 300km