Skip to content

Bludisko zo živého plota

Najdlhšie bludisko zo živého plota na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Bludisko zo živého plota, ktoré bolo v roku 1975 pristavané k historickému sídlu Longleat, je najväčším z celého radu bludísk na tomto pozemku.

Longleaat

Bludisko je zhotovené z viac ako 16 000 anglických tisov a je najdlhším (ale nie najväčším) bludiskom zo živého plotu na svete, ktoré zaberá 1,48 hektára a 2,71 kilometrov chodníkov. Je to plnohodnotné bludisko s niekoľkými slepými uličkami a viacerými cestičkami prerušovanými šiestimi vyvýšenými mostíkmi, ktoré všetky obklopujú centrálnu vežu.

Longleaat

Bludisko je súčasťou 8 000 akrov, ktoré sú od roku 1541 domovom markízov z Bathu. 900 z týchto akrov navrhol slávny krajinný dizajnér Capability Brown, ktorý sa podieľal aj na areáli hradu Alnwick (dnes sa tu nachádza Záhrada jedovatých rastlín). Na pozemku sa nachádza množstvo nezvyčajných prvkov, medzi ktoré patrí aj Safari park s exotickými zvieratami, ktorý je verejnosti prístupný od roku 1966. Bol projektovaný ako prvý safari park s možnosťou prechádzania autom a voľne sa v ňom pohybuje viac ako 500 divokých zvierat. Podľa webovej stránky Safari parku: “Napriek pochopiteľným počiatočným obavám miestnych obyvateľov z dovozu levov do Wiltshire sa koncept Safari Parku stretol s veľkým úspechom a Longleatská revolučná inovácia sa zopakovala v zbierkach voľne žijúcich zvierat po celom svete.”

Longleaat

Pred svojou smrťou v roku 2020 vlastnil pozemok 7. markíz z Bathu Alexander Thynn, známy predovšetkým svojím výstredným životným štýlom, početnými milenkami a erotickými nástennými maľbami, ktoré namaľoval po celej obytnej časti domu. Bol tiež veľkým milovníkom bludísk a do záhrady pridal bludisko zo živého plota, ako aj štyri ďalšie menšie záhradné bludiská: Mesačný labyrint, Slnečný labyrint, Labyrint kráľa Artuša a Labyrint lásky.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.846 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44