Skip to content

Útulok šimpanzov Tacugama

Rehabilitačné centrum pre zabavených, osirelé a opustené šimpanzy.

Približná doba čítania: 2 minúty

Centrum bolo zriadené na rehabilitáciu zabavených, osirelých a opustených šimpanzov. Útulok šimpanzov Tacugama sa nachádza len kúsok od Freetownu, v národnom parku Western Area Peninsula, a poskytuje prehliadky so sprievodcom v jedinečnom prostredí, v lesných výbehoch, kde je možné vidieť šimpanzy zblízka.

Útulok založili v roku 1995 Bala a Sharmila Amarasekaran. Od konca 80. rokov 20. storočia spolupracoval tento manželský ochranársky tím s primatologičkou Rosalind Alp na zhromažďovaní údajov o šimpanzoch v obchode so zvieratami v Sierra Leone. Mnohé z primátov, ktoré strávili čas ako domáce zvieratá, sa ani po záchrane nedali vrátiť do voľnej prírody, čo viedlo k myšlienke zriadiť šimpanziu rezerváciu. Pri jej prvom otvorení v nej žilo päť šimpanzov: Bruno, Julie, Charlie Boy, Philip a Augustine.

Tacugama

Odvtedy sa Tacugama rozrástla na veľkú a rôznorodú organizáciu. Okrem starostlivosti o takmer 100 šimpanzov na mieste sa útulok venuje aj práci s komunitou, terénnemu výskumu a vzdelávaniu v oblasti ochrany prírody. Tacaguma dokonca pokračovala v práci aj počas občianskej vojny v Sierra Leone, ktorá sa skončila v roku 2002. Tacaguma pomáha monitorovať populáciu šimpanzov v krajine a kedysi hostila jediného zdokumentovaného šimpanza albína.

V centre sa nachádza aj niekoľko ekologických chatiek (bez elektriny), kde môžu návštevníci prenocovať.

Sierra Leone ponúka ďalšie miesta

Sierra Leone - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sierra Leone
Hlavné mesto: Freetown
Úradné jazyky: angličtina, bengálčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. apríl 1961
Rozloha: 71740 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: leone
Kód meny: SLL
Kurz (za 1 € dostaneš): 24120.595 SLL
Medzinárodný kód krajiny: SLE/SL
Internetová doména: .sl
Predvoľba telefónneho čísla: +232