Skip to content

Lodný cintorín

Opustené lode na opustenej pláži pôsobia ako kulisy postapokalyptického thrilleru.

Približná doba čítania: 2 minúty

Asi 30 minút jazdy autom severne od angolskej Luandy sa nachádza nadpozemský výjav: Prázdna pláž s 50 hrdzavými loďami na brehu alebo v jeho blízkosti. Je to ako na mieste, kde sa odohráva postapokalyptický hollywoodsky thriller. Niektoré z lodí sú dostatočne blízko, aby ste sa k nim mohli pri odlive prebrodiť, iné sú ďalej a nad hladinou oceánu sa týči len hrdzavý mostík alebo stožiar.

Miesto je oficiálne známe ako pláž SãoTiago, neďaleko mesta Santiago. Miestni obyvatelia ju však nazývajú cemitério de navios, teda lodný cintorín. Niektorí ju radi nazývajú “Marxova pláž”, podľa Karla Marxa, jednej z najväčších tamojších lodí.

O pozadí vzniku lodného cintorína na pláži São Tiago existuje viacero príbehov. Niektoré hovoria, že pred vybudovaním prístavu v Luande bola pláž Santiago miestom, kde zaoceánske nákladné lode vykladali náklad smerujúci do hlavného mesta krajiny. Podľa tohto rozprávania miesto nebolo ideálne a mnohé lode sa počas búrok alebo prívalových vĺn dostali na plytčinu. Keď bol po skončení angolskej občianskej vojny v roku 2002 otvorený prístav Luanda, lode, ktoré uviazli na plytčine, boli jednoducho opustené.

Cemitério Dos Navios

Iní tvrdia, že toto miesto je od 60. rokov 20. storočia vyhláseným lodným cintorínom. Poškodené alebo opustené plavidlá boli odtiahnuté na vtedy ešte neobývaný úsek pláže a ponechané, aby zhrdzaveli. Podľa miestnych obyvateľov boli niektoré lode na pláži SãoTiago poškodené alebo zničené počas vojny.

V každom prípade boli lode na pláži São Tiago umiestnené alebo ponechané zámerne, čo z tohto miesta robí skutočný lodný cintorín napriek rôznym výpovediam o jeho vzniku.

Angola ponúka ďalšie miesta

Angola - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Angola
Hlavné mesto: Luanda
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 11. novembra 1975
Rozloha: 1246700 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: kwanza
Kód meny: AOA
Kurz (za 1 € dostaneš): 895.952 AOA
Medzinárodný kód krajiny: AGO/AO
Internetová doména: .ao
Predvoľba telefónneho čísla: +242

Blízke miesta do +/- 300km