Skip to content

Lodenice na rozoberanie lodí v Gaddani

Tretia najväčšia lodenica na svete vytvorila na juhu Pakistanu bizarný lodný cintorín.

Približná doba čítania: 2 minúty

Nekonečné pláže so žiarivo bielym pieskom a jemne šumiacimi vlnami sú naozaj bežné. Alebo aspoň ich obrázky, ktoré zdobia kancelárske kóje, šetriče obrazovky počítačov a albumy s fotografiami z dovoleniek po celom svete.

Vraky lodí, Pakistan

V Gaddani má však pláž inú podobu. Je to tretia najväčšia lodenica na svete a nie je žiadnym vtipom povedať, že na túto pláž chodia lode umierať. Vypitvané a rozobraté schránky veľkých i malých lodí sú roztrúsené po tejto inak idylickej pláži.

Mnohé z týchto lodí, ktoré boli vytiahnuté na breh a rozobrané na kovový šrot, sú už len kostrami, pretože čakajú niekoľko mesiacov na úplnú demontáž. Ich hrdzavé trupy sa nakláňajú a rozpadávajú, napoly ponorené vo vode. Je to cintorín, aký nemá obdobu, kde telá lodí ležia v tichosti a lákajú zvedavých cestovateľov a milovníkov histórie, aby sa pozreli na teraz už väčšinou nepoužiteľnú flotilu lodí duchov.

Časti týchto lodí budú samozrejme ešte mnoho rokov slúžiť ako súčasť mechanických alebo elektrických zariadení novších, rýchlejších lodí. Iné časti budú roztavené a použité na vytvorenie úplne nových tvarov. Avšak pre každého návštevníka, ktorý nemá záujem o záchranu týchto lodí, je to, čo zostalo na mieste, často najzaujímavejšie.

Pakistan ponúka ďalšie miesta

Pakistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: پاکستان
Hlavné mesto: Islamabad
Úradné jazyky: urdčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. január 1933
Rozloha: 881913 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: pakistanská rupia
Kód meny: PKR
Kurz (za 1 € dostaneš): 299.321 PKR
Medzinárodný kód krajiny: PAK
Internetová doména: .pk
Predvoľba telefónneho čísla: +92

Blízke miesta do +/- 300km