Skip to content

Nova Cidade de Kilamba

Ohromný megalomanský projekt v Afrike za podpory Číny skončil fiaskom a vzniklo ďalšie mesto duchov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na juh od okruhu okolo hlavného mesta Angoly stoja skupiny osemposchodových obytných domov, obchodných priestorov a škôl, ktoré tvorí mesto Nova Cidade de Kilamba, teda “Nové mesto Kilamba”. Komplex bol postavený v roku 2010 vďaka pôžičkám z Číny, za ktoré sa Angola zaručila svojimi zásobami ropy. Kilamba ponúka ubytovanie až pre 500 000 osôb a mala vyriešiť nedostatok bytov, ktorý v Angole nastal, keď v roku 2002 skončila 27 rokov dlhá občianska vojna.

Dva roky po otvorení už však bolo z Kilamby mesto duchov. Napriek tomu boli byty nové a krásne, okolitá infraštruktúra významne pokrivkávala. Tých pár obyvateľov, ktorí sa do Kilamby presťahovalo, sa muselo potýkať s výpadkami prúdu, nedostatkom verejnej dopravy, obmedzeným prístupom ku zdravotnej starostlivosti a zanedbávanou údržbou komplexu. Ďalším problémom bola taktiež cena, byty boli totiž vysoko nad finančnými možnosťami bežných Angolanov.

Kilamba, Angola

Kvôli všetkým týmto problémom musela angolská vláda ponúknuť dlhodobé výhodne hypotéky, vďaka ktorým sa z časti komplexu stalo výrazne dostupnejšie ubytovanie. Do Kilamby sa nasťahovalo viac ľudí, avšak mesto stále nie je zďaleka naplnené.

Angola ponúka ďalšie miesta

Angola - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Angola
Hlavné mesto: Luanda
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 11. novembra 1975
Rozloha: 1246700 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: kwanza
Kód meny: AOA
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR AOA
Medzinárodný kód krajiny: AGO/AO
Internetová doména: .ao
Predvoľba telefónneho čísla: +242

Blízke miesta do +/- 300km