Skip to content

Man-Pupu-Ner

Gigantické prírodne posvätné veže, ktoré sú jednym z divov Ruska, ale mimo tejto krajiny ich málokto pozná.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zastrčené v ruskom pohorí severného Uralu, nevysvetliteľne vystupujú z krajiny sedem mohutných skalných útvarov. Skalné útvary Man-Pupu-Ner, vyčnievajúce do výšky až 42 metrov, nemajú zjavný pôvod a pre návštevníkov vytvárajú silnú duchovnú prítomnosť. Ten najmenší má len o 12 metrov menej.

Formácia Man-Pupu-Ner, tiež známa ako Sedem silných mužov, je mimo Ruska viac – menej neznáma, pritom sa jedná o jeden divov tejto rozsiahlej krajiny. Rovnako ako obri Veľkonočného ostrova, sedem kamenných formácii je tajomných a ostro kontrastujúcich s ich náhorných prostredím tundry, kde nie sú vôbec žiadne stromy. Skaly sú akýsi krasový útvar ako pozostatky nejakej dávno stratenej civilizácie.

Man-Pupu-Ner, Komi, Russia

U miestnych sú skaly zvané ako “Sedem silných mužov”, spojené s legendou. Údajne šlo o sedem samojedských obrov, ktorí sa vybrali bojovať proti kmeňu Mansi. Lenže keď zbadali tunajšie posvätné hory, bol ich šaman natoľko uchvátený ich krásou, že chytil svoj bubon a celú skupinu radšej premenil na kameň. Vedci zas tvrdia, že monolitické sochy, boli vyformované vplyvom mrazu a vetra. Každopádne erózia týchto “sôch” pokračuje a príde doba, kedy tieto skaly sa rozsypú.

Man-Pupu-Ner, Komi, Russia

Neradíme sa šplhať na tieto bizárne pamiatky. Okrem toho, že to je nebezpečné (skala sa príliš drolí), pre pôvodných obyvateľov Mansi, sú skaly posvätným miestom. Už v dávnych časoch sa k nim chodili kmene modliť. Ľudia dodnes tvrdia, že v momente, keď sa na hore ocitnete, zaplaví vás vlna pokoja a zabudnete na všetky svoje starosti.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7