Skip to content

Artézske vrty Lightning Ridge

Na okraji mesta, kde sa ťaží opál, sa nachádzajú prírodné kúpele napájané mohutným podzemným vodonosným systémom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Artézske kúpele pod holým nebom Lightning Ridge, ktoré boli otvorené v roku 1962 a nachádzajú sa na okraji mesta, sú zásobované prirodzene ohriatou termálnou vodou z artézskeho vrtu. Teplota vody sa udržiava na približne 41,5 stupňoch Celzia (106 stupňov Fahrenheita) a údajne má liečivé účinky. Ideálne na konci dlhého dňa stráveného skúmaním oblasti a hľadaním opálov.

Pred miliónmi rokov bola oblasť okolo Lightning Ridge dnom plytkého vnútrozemského mora. V pieskovcových horninách sa našli skameneliny pochádzajúce až z obdobia kriedy, vrátane vodných rastlín, cicavcov a dinosaurov. Lightning Ridge je známy výskytom opálov a v oblasti sa našlo množstvo opálových skamenelín.

Artézske vrty

Hoci toto vnútrozemské more dávno zaniklo, časť jeho vody sa udržala pod vrstvou kameňa a vytvorila vodonosnú vrstvu, ktorá zásobuje Lightning Ridge a ďalšie vrty v Burren Junction a Walgett. Je známa ako Veľká artézska panva a je to najväčší a najhlbší vodonosný komplex svojho druhu na svete. Veľká artézska panva s rozlohou viac ako 1 700 000 km² je najväčším zdrojom sladkej vody vo vnútrozemí Austrálie. Prirodzený tlak vodonosného systému posiela vodu na povrch prostredníctvom otvorov, ktoré boli vyvŕtané v zemi.

Artézske vrty

Kúpele sú voľne prístupné a otvorené 24 hodín denne, sedem dní v týždni (zatvorené sú len na čistenie). Kúpele sú obľúbenou spoločenskou aktivitou pre miestnych obyvateľov aj turistov, preto bývajú občas obsadené, ale vďaka dlhým otváracím hodinám je možné nájsť si čas, keď budete mať kúpele len pre seba.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.628 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km