Skip to content

Ostrov Man

Samosprávné závislé územie Britskej korunu, ale nie je súčasťou Spojeného kráľovstva alebo Európskej únie.

Približná doba čítania: 3 minúty

Súčasť Britských ostrovov, pre mnohých Britov neznámy. Už dlhé storočia tu prijímajú a dodržiavajú vlastné zákony. Parlament zvaný Tynwald je najstarším funkčným zákonodárným zborom na svete. Riadi život na ostrove už od príchodu Vikingov koncom ôsmeho storočia. Slovo Tynwald znamená v staroseverštine “parlamentné pole”. Už viac ako tisíc rokov sa obyvatelia ostrova Man zhromažďujú vždy počas letného slnovratu na rovnakom mieste, aby si vypočuli vyhlásené zákony a dali priechod svojim sťažnostiam. V súčasnej dobe zasadá parlament celoročne v bielej omietnutej budov zvanej “svadobná torta”, i dnes ale raz do roka poslanci mieria do prírody na tradičné miesto, aby tak vzdali česť svojim koreňom.

Ostrov Man
Vlajka Ostrova Man

A tie korene sú naozaj staré. Pred Vikingami žili na ostrove Kelti, ktorí po sebe zanechali jazyk – manštinu, príbuznú írskej a škótskej gaelčine. Vikingovia vládli ostrovu takmer päť storočí, v roku 1266 prešla vláda nakrátko do rúk škótskeho kráľa, potom ostrov pripadol anglickej korune. Obe kráľovstvá sa medzitým zjednotili, dnešnou hlavu štátu je tak britský kráľ. Na druhú stranu však ostrov nepatrí do Spojeného kráľovstva a má tak právo stanoviť si vlastné dane. V minulých storočiach sa preto stával obľúbený cieľom pašerákov, k čomu prispievala i priaznivá geografická poloha – do Škótska, Anglicka, Walesu i Írska je odtiaľto zhruba rovnako ďaleko. Dnes na ostrove vďaka nízkym daniam prosperujú predovšetkým finančné služby, sťahujú sa sem banky z celého sveta.

Demokratických tradícii tu avšak majú na rozdávanie. V roku 1881 tu vôbec prvý krát na svete dostali v parlamentných voľbách hlasovacie právo ženy (pravda, len bohaté). A v roku 2006 sa tu prvý krát v západnej Európe znížil minimálny vek voličov na šestnásť rokov. Na zem, ktorá neexistuje, to nie je zlé.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km